Haberler

Ticaret Bakanı: Dış Ticaret Açığı Nisan Ayında Azaldı

Güncelleme:

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin dış ticaret verilerini değerlendirdi. Bakan Bolat, Nisan ayında dış ticaret açığının azaldığını ve ihracatın arttığını belirtti.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Yıllıklandırılmış bazda 2023 Nisan ayında 120,4 milyar dolar olan dış ticaret açığı, nisan ayı itibari ile 27,3 milyar dolar azalarak, yüzde 22,7 oranıyla 93 milyar dolara gerilemiştir" dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Ticaret Bakanlığı iş birliği ile açıklanan 2024 yılı Nisan ayına ilişkin dış ticaret verilerini değerlendirdi. Negatif takvim etkisine rağmen ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Bakan Bolat, "Negatif takvim etkisine rağmen ihracatımız, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Böylece 2024 yılı Ocak-Nisan döneminde ihracatımız yüzde 2,7 oranında artarak 82,8 milyar dolar olmuştur. 2024 Nisan ayı itibari ile yıllıklandırılmış ihracatımız bir önceki yılın aynı göre yüzde 2,5 oranında artarak 257,6 milyar dolar olmuştur" ifadelerini kullandı.

Nisan ayında ithalatın yüzde 4 oranında artarak 29,1 milyar dolar olduğunu ve yılın ilk dört ayında ithalatın yüzde 9 oranında düşerek 113,1 milyar dolar olduğunu aktaran Bolat, "2024 Nisan ayında yıllıklandırılmış ithalatımız yüzde 5,7 oranında azalarak 350,6 milyar dolar olmuştur. 2023 yılı Nisan ayında yıllıklandırılmış bazda yüzde 67,6 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı ise, 2024 Nisan ayında 5,8 yüzde puan artışla yüzde 73,5'e yükselmiştir" açıklamasında bullundu.

"Dış ticaret açığı nisan ayı itibari ile 27,3 milyar dolar azaldı"

İhracattaki artışa da vurgu yapan Bolat, "2024 yılının ilk dört ayında dış ticaret açığımız, ihracattaki artış ve ithalattaki düşüşün etkisi ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30,5 oranında azalarak 30,2 milyar dolar olmuştur. Yıllıklandırılmış bazda ise 2023 Nisan ayında 120,4 milyar dolar olan dış ticaret açığı, nisan ayı itibari ile 27,3 milyar dolar azalarak, yüzde 22,7 oranıyla 93 milyar dolara gerilemiştir" dedi.

Dış ticaretteki olumlu tablonun devam edeceğini dile getiren Bolat, "2024 yılında ihracattaki artış ve ithalattaki azalış eğilimlerinin devam edeceği ve dış ticaret dengesinde toparlanmanın süreceği öngörülmektedir. Katma değer, yenilikçilik ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye'nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da artırmak için çalışmalarımıza kararlıkla devam ediyoruz" ifadelerini kullandı. - ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat İhracat Türkiye Ekonomi Güncel Haberler

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title