Haberler

Tanzanya 42 Milyar Dolarlık Doğal Gaz Projesinde İmza Aşamasına Geldi

Ekonomi Haberleri

Tanzanya hükümeti ile yatırımcı şirketler, yaklaşık 42 milyar dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz projesine ilişkin protokolü gelecek ay imzalayacak. Projenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlaması ve istihdam oluşturması bekleniyor.

Tanzanya hükümeti ile yatırımcı şirketler, yaklaşık 42 milyar dolarlık sıvılaştırılmış doğal gaz projesine ilişkin protokolü gelecek ay imzalayacak.

The Citizen gazetesinin haberine göre, Enerji Bakanı January Makamba, Hint Okyanusu'ndaki gaz kaynaklarının çıkarılarak ihraç terminali üzerinden dünyaya satılmasını öngören proje için taraf şirketlerle uzlaşıya varıldığını duyurdu.

Projenin büyüklüğü ve koordinasyonu için hükümetin özel ofis kurduğunu ifade eden Makamba, projenin ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ve istihdam oluşturacağını dile getirdi.

Yaklaşık 42 milyar doları bulan doğal gaz projesi için hükümet ve yatırımcı şirketler arasındaki imzalar gelecek ay atılacak.

Equinor, Shell ve Exxon Mobil'in ortak olduğu ve yıllardır askıda bekleyen proje, onay ve müzakere için de gelecek ay meclise gelecek.

Kaynak: AA / Ekonomi

Tanzanya Ekonomi Haberler

title