Haberi Paylaş

Son Dakika: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM'de kabul edildi

Ekonomi Haberleri

Son dakika: En düşük emekli maaşının 7 bin 500 liraya çıkarılmasını içeren teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenleme ile birlikte bayram ikramiyeleri de 2 bin TL'ye çıkarıldı.

En düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye çıkarılmasını öngören teklif TBMM'de görüşüldü. Teklif TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşırken, düzenlemeyle birlikte bayram ikramiyelerinde de artışa gidildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yapılan değişiklikle, gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda ödenen 1100'er lira 2000 liraya çıkarıldı.

Yaşlılık/malullük/ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 5 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 7 bin 500 liraya yükseltildi. Güvenlik korucuları ve vefatları halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira oldu.

Kanunla birlikte kurumların ihtiyaçları doğrultusunda geçici işçi çalıştırma süresi artırılıyor. Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma süreleri aynı vize dönemi içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürenin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık yetkili olacak.

İdare, kurum ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici işçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet süresi esas alınarak bu işyerlerinde boş olan sürekli işçi kadrolarına geçirilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman tabip ve tabip kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında ücret dengesinin sağlanmasına yönelik olarak ilave ödeme yapılacak.

Muharip gazilerin aylıkları arasındaki farklılıklar giderilecek ve asgari ücretin net tutarında aylık ödenecek. Buna göre, Milli Mücadele'ye iştirak eden ve bu sebeple kendilerine İstiklal Madalyası verilen Türk vatandaşlarının yanı sıra 1950'de Kore'de fiilen savaşa katılmış ve 1974'te Barış Harekatı'nda Kıbrıs'ta fiilen görev almış olan Türk vatandaşlarına, hayatta bulundukları sürece, vatani hizmet tertibinden 30 günlük net asgari ücret tutarında aylık bağlanacak.

Haberler.com / Emre İliksiz - Ekonomi

Bayram İkramiyesi Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (7)

ferfer:

iyi hoşta okumuş emekli olmuş adamla okumamış emekli olmuş adamı bir yaptınız şimdi bu saçmalık değilmi adam zaten 7500 tl alıyordu ona bişey yok diğeri 5500 alıyordu o 7500 e çıktı adalet bunun neresinde???

Cevap Yaz011Yayından Kaldır
Onemli Degil:

Asgari ucret ile aradaki farkliligi degisik departmanlar tamamlar..Ama ulkemizdeki Anty-Standart ve Is Bilmezlik yetkili etkisizlerden dolayi mumkun olmuyor..

Cevap Yaz02Yayından Kaldır
Velhasili Kelam:

2000 kira, 2000 faturalar, 1000 erzak. Kalanıyla dünya turu.

Cevap Yaz23Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title