Haberler

Mevduat faizleri 20 yılın zirvesinde! 500 bin lira yatıran aylık 19 bin lira geri alıyor

Güncelleme:

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 40'a yükseltmesiyle birlikte TL mevduat faizleri de yüzde 47'ye kadar yükselerek son 20 yılın zirvesine çıktı. Şu an bazı bankalar 500 bin liraya 32 günlük vadede 19 bin liradan fazla faiz veriyor.

Merkez Bankası politika faizini yükseltmeye devam ediyor. Hafize Gaye Erkan'ın göreve geldiği haziran ayında yüzde 8,5 seviyesinde bulunan faiz, şu an yüzde 40 seviyesinde. Son 6 ayda 3.150 baz puanlık faiz artışı yapıldı. Bu gelişme mevduat faizlerine yansıdı. Bazı bankalar şu an 500 bin TL'ye aylık 19 bin liradan fazla faiz veriyor.

20 YILIN ZİRVESİNDE

Merkez Bankası verilerine göre 1-3 ay vadeli mevduatlara uygulanan ortalama faiz, yüzde 47'yi aştı ve 20 yılın zirvesine ulaştı.

YÜZDE 50'YE ÇIKABİLİR

Merkez'in aralık ayında da faizi yükseltmesi bekleniyor. Uzmanlar TL mevduatında faiz oranlarının kısa sürede yüzde 50'nin üzerine çıkabileceğini söylüyor.

500 BİN TL'YE AYLIK 19 BİN LİRA

Mevduat faizlerinin 20 yılın zirvesine çıkmasıyla bankada parası olanların geliri de arttı. Şu an bazı bankalar 500 bin TL yatırana 32 gün vadenin sonunda 19 bin lira ödemeye başladı. Rakam arttıkça getiri oranı da artıyor.

Mesut Şahin
Haberler.com - Ekonomi

Banka Finans Ekonomi Haberler

500

Yorumlar (13)

aymira kırca:

ÜLKE ÇOK BÜYÜK HARAM HELÂL TESTİNDEN GEÇİYOR. SAKIN BULAŞMAYIN KARDEŞİM. Haramın KALE’si olmaz.!

164
40
yanıtYanıtla
tamer topaloglu:

Altın almayın Türk lirasına göre değerleniyor. Değerini kaybedenlerden zarar gelmez.

yanıt1
yanıt12
mardinli yiğit:

haramdır, yarın öbür gün başka bir yerden çıkar..

155
48
yanıtYanıtla
Güler Duran:

Enflasyon haram değil mi?

yanıt84
yanıt27
Ramazan Aygül:

Enflasyon haram diyor ,sen İslami bir araştır kafana göre ona haram buna helal deme sonra istersen yaşama tercih meselesi hür özgürsün ama bu dünya da ....

yanıt3
yanıt2
Onder Yildiz:

Nas duasına ne oldu eyy Türkiye.

94
15
yanıtYanıtla
Fırat Arslan:

Kar gibi gözüküyor ama sanki diğer dengeler değişmiyor böyle şeylerde.

81
4
yanıtYanıtla
Ethem Karabag:

Ama faiz lobisi diye her gün faiz indirimi yapılıyordu hepimiz alkisliyorduk Ve şimdi yüzde elli olmuş bazı yerlede ve yine alkışliyoruz

74
7
yanıtYanıtla
Hsn:

Şunu millete anlatmadılar bir türlü,faize yatırdığınız para 1kaç yıl içinde pul değerine düşecek,çünkü %40faiz alınca kazandım sanıyorsunuz ama 1yıl sonunda baktığınızda siz %40kazanırken enflasyon nedeniyle herşey en az %100 artmış,faize yatırırken alabildiğiniz evi artık alamayacaksınız çünkü faiz %40 artarken ev %300-500artmış olacak çünkü yüksek enflasyon var.

44
4
yanıtYanıtla
ömer çevik:

Faizcilik şeytanın ortaklığı ve insanlığın bittiği yerdir kendini bilen bile bile haram yemez herşey para deyil elinize geçse mutlaka fazkasiyla acıta acita sizden bebeyinizden eşinizden cijicak mutlaka cijicak .

36
6
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title