Haberler

Kimya Sanayi İçin Yeni Dönem

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, insanların nasıl pasaportları varsa artık dünyada kimyasal maddelerin de pasaportu olmasının istendiğini belirterek, "Tüm dünya bu yöne doğru gidiyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, insanların nasıl pasaportları varsa artık dünyada kimyasal maddelerin de pasaportu olmasının istendiğini belirterek, "Tüm dünya bu yöne doğru gidiyor. Pek çok ülkede buna benzer mevzuatlar var. Türkiye de 'Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlaması Hakkında Yönetmelik-KKDİK' ile kendi mevzuatını uygulamaya başladı." ifadesini kullandı.

İKMİB'den yapılan açıklamaya göre, içeriğindeki zararlı kimyasallar nedeniyle kamu sağlığını tehdit eden ürünler hakkındaki haberler, en sık karşılaşılan sorunlardan biri haline geldi. Tüketicilerin bu kimyasallara maruz kalmasına karşı gerek milli üretim gerekse ithalata yönelik ciddi önlemler alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı "Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlaması Hakkında Yönetmelik-KKDİK", 23 Aralık 2017 itibarıyla yürürlüğe girdi.

Türkiye, KKDİK ile kimyasalların takibi ve zararlı etkilerinin azaltılması konusunda önemli bir adım attı. Aynı başlığı taşıyan Avrupa Birliği REACH Yönetmeliği'nin hemen hemen bir kopyası olan KKDİK sayesinde, Türkiye ile AB arasındaki Çevre ve Kamu Sağlığı mevzuatının uyumlaştırılmasında bir adım daha atılmış oldu.

KKDİK ile temizlik malzemelerinden takılara, kozmetik ürünlerden şaka oyunları ve çocuk oyuncaklarına kadar her gün insan elinin değdiği yüzlerce üründe, kimyasalların olumsuz etkilerinden insan sağlığı ve çevrenin en üst düzeyde korunması amaçlanıyor.

KKDİK Yönetmeliği, gerek milli üreticiler gerekse ithalatçılar için kimya sektöründe yeni bir dönem başlattı.

"Dünyada kimyasal maddelerin de pasaportu olsun isteniyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı ve REACH Global Services (RGS) Kurucu Başkanı Murat Akyüz, "İnsanların nasıl pasaportları varsa artık dünyada kimyasal maddelerin de pasaportu olsun isteniyor. Bir ürünün üretiminde neler kullanıldı? Kullanılan bu kimyasallar nerelerden alındı? Türkiye'de kim tarafından ne kadar üretildi? Yurt dışından hangi üreticiden, hangi miktarda, kim tarafından ithal edildi? Bütün bunların artık kayıt ve denetim altına alınması gerekiyor. Tüm dünya bu yöne doğru gidiyor. Pek çok ülkede buna benzer mevzuatlar var. Türkiye de 'Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlaması Hakkında Yönetmelik-KKDİK' ile kendi mevzuatını uygulamaya başladı." ifadelerini kullandı.

Türkiye pazarına arz edilecek ürünlerin KKDİK kapsamında kontrol edileceğini bildiren Akyüz, yönetmelik ile kimyasalların kayıt altına alınacağını, Türkiye'de üretim veya yurt dışından ithalat yapan firmaların sınai ve ticari faaliyetlerine devam edebilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini kaydetti.

Akyüz, yönetmeliğe göre artık kendi halinde veya karışım içinde yıllık bir ton ya da daha fazla miktarda imal veya ithal edilen kimyasalların, kayıt numarası (pasaportu) olmadan piyasaya arz edilemeyeceğini, bu maddelerin 31 Aralık 2023'e kadar nihai kayıt altına alınmasının, bundan önce de ön kayıtlarının yapılması gerektiğini aktardı.

"KKDİK için de kayıtların zamanında yaptırılması önem taşıyor"

AB'de yürürlükte olan REACH mevzuatı kapsamında, bu tür kayıt sisteminin uzun yıllardır bilindiğini ve Türkiye'de de benzer sistemlerin son 10 yıldır yürürlüğe girmesi için çalışmalar yapıldığını belirten Akyüz, şunları kaydetti:

"Kimya üretiminin yüzde 40'ını AB'ye ihraç eden bir ülke olarak, ihracatçılarımız AB REACH mevzuatına uyum için 2008'den bu yana yoğun bir şekilde çalıştılar. Sektörümüz bu konuda tecrübeli. Bundan sonraki süreçte AB'ye benzer şekilde, KKDİK için de kayıtların zamanında yaptırılması önem taşıyor. Firmalarımızın kayıtlarının bir Türk firması tarafından yapılabilmesi amacıyla AB'de 2008'de kurulan REACH Global Services şirketimize bağlı olarak, İMMİB'in de desteği ile bu kez Türkiye'de 'tek temsilcilik' hizmetlerini sağlayacak REACH Global Services Danışmanlık Anonim Şirketi kuruldu. Bu şirketlerimiz Türkiye'deki firmaların AB REACH mevzuatına ve Türkiye'de pazara sürülecek yerli ve yabancı maddelerin KKDİK mevzuatına uyumlaştırılması konusunda hizmet vermeye devam edecekler. Üretici ve ithalatçılarımızın kısa sürede bu yeni döneme adapte olabilmeleri için kayıt olmaları çok önemli. Tıpkı AB REACH mevzuatında olduğu gibi bundan böyle 'kayıt yoksa pazar da yok."

Kaynak: AA / Ekonomi

Murat Akyüz İstanbul Türkiye Ekonomi Haberler

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Bomba iddia: Cumhurbaşkanı Erdoğan kurmaylarına sokak köpekleriyle ilgili talimat verdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Umutlar azalıyor! İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin helikopteri kaza geçirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Talimatı verdim, bakanlığımıza bağlı 300 mal müdürlüğü kapatılacak

Bakmadan Geçme

Şampiyon kim olacak? Galatasaray mı Fenerbahçe mi şampiyon olacak? Villarreal Real Madrid maç özeti ve golleri izle! (ARDA GÜLER'İN GOLLERİ) Real Madrid maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Galatasaray Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Fenerbahçe kaç yıldır şampiyon olamıyor 2024? İşte Fenerbahçe'nin son şampiyonluk yaşadığı sezon! DEV DERBİDE KAVGA! Fenerbahçe - Galatasaray maçı kavgayı kim çıkardı, KİM KAVGA ETTİ? Olay ne, ne oldu? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? GS en son hangi yıl ve sezon şampiyonluk yaşadı? FENERBAHÇE - GALATASARAY MAÇI KAÇ KAÇ? #9917 Dev derbide kim önde, kim gol attı? DEV DERBİ SON DURUM! #129349 DEV DERBİDE NEFESLER TUTULDU! #9917 Fenerbahçe Galatasaray maçı CANLI ANLATIM! Dakika dakika ne oldu, kim gol attı? #129349 Tarihte suikaste uğrayan ve ölen dünya liderleri GALATASARAY'IN TARİHÇESİ! Galatasaray ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Galatasaray ilk başkanı kimdir? FENERBAHÇE'NİN TARİHÇESİ! Fenerbahçe ne zaman kuruldu, kaç kez şampiyon oldu? Fenerbahçe'nin ilk başkanı kimdir? Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçlar (1909-2024) Galatasaray Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 19 Mayıs Galatasaray Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray Fenerbahçe maçı öncesi kavga mı çıktı, kimle kim kavga etti? İlk 11 belli oldu! İşte Galatasaray Fenerbahçe maçı 11'leri!
Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından 'Benim için dua edin' paylaşımı

Helikopteri düşen İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Instagram hesabından "Benim için dua edin" paylaşımı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title