Haberi Paylaş

Kilis'te kişniş hasadı başladı

Kilis'te kişniş hasadı başladı Kilis'te, 25-30 bin dönümde kişniş hasadı bugün itibariyle başladı.

Kilis'te kişniş hasadı başladı

KİLİS - Kilis'te, 25-30 bin dönümde kişniş hasadı bugün itibariyle başladı.

Tıbbı Aromatik Bitkiler arasında yer alan Yörede Küzbara olarak bilinen Kişniş hasadına başladı. Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, Ziraat Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Güven Özdemir, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte kişniş hasadına katıldı. Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, 25-30 bin dönümde kişniş ekimi yapıldığını ifade ederek, "5 yıldır kişniş üretimi artarak devam ediyor. Kişniş dönüm başına 150-200 kilo veriyor. Arpadan, buğdaydan daha karlı, çünkü, kişnişin girdileri çok düşük, gübre kullanılmıyor, ilaçlama yapılmıyor. Arpa ve buğdaydan fiyat olarak daha yüksek, gübre ve ilaç hiç kullanılması için maliyet de düşüyor. Kişniş ilaç sanayinde kullanılıyor. Kilis'te 5 bin ton civarında bir üretimimiz var. Çiftçilerimizi kişniş ekmeye davet ediyoruz" dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Güven Özdemir ise Kilisli çiftçinin alternatif alayişler içerisine girdiğini ifade ederek, "Bunun en büyük nedeni girdi maliyetlerinin yükselmesi, girdi maliyeti az olan yetiştirme yoluna gidiliyor. Bunların bir tanede de kişniştir. Tıbbı Aromatik Bitkiler, içerisinde körek otu var, diğerleri var. 25 bin dekardan fazla kişniş ekilen alınımız var. Dönümünden 100-150 bazı yerlerde 200 kilo ürün alınıyor" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mehmet Ali Dağ - Ekonomi

Ziraat Mühendisleri Odası İbrahim Kara Kilis Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title