Haberler

Kibar Holding'in 10'uncu Sürdürülebilirlik Raporu yayımlandı

Abone Ol

Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin ve karar alma mekanizmalarının merkezine alan Kibar Holding, bu yıl 10'uncu Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.

Sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin ve karar alma mekanizmalarının merkezine alan Kibar Holding, bu yıl 10'uncu Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayımladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Kibar Holding, sürdürülebilir geleceğe katkı sunma etrafında şekillendirdiği faaliyetlerine devam ediyor.

Bu çerçevede yayımlanan 10'uncu Sürdürülebilirlik Raporu'nda Grubun "2025 Sürdürülebilirlik Stratejisi" kapsamında 92 performans göstergesiyle takip ettiği 36 hedef için 2022 yılı ilerlemesi de yer alıyor.

İhracat odaklı bir grup olan Kibar Holding, paydaşlarının sürdürülebilirlik ilkelerini benimsemesi sorumluluğuyla 5 bini aşkın aktif tedarikçisinin kritik sürdürülebilirlik önceliklerini garanti altına alan ve uygulamalarını takip eden "Kibar Holding Tedarikçi Sürdürülebilirlik Programı" projesini başlattı.

K-STAR olarak adlandırılan program kapsamında, Grubun dünyanın farklı bölgelerindeki 5 bini aşkın paydaştan oluşan geniş ekosistemi, sürdürülebilirlikte de iş ortağı oluyor. Böylece Grubun sürdürülebilirlik stratejisiyle uyumlu, sorumlu satın alma faaliyetlerinin tek merkezden yönetilmesinin önü açılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kibar Holding Üst Yöneticisi (CEO) ve Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Haluk Kayabaşı, küresel çatışmaların, ticaret savaşlarının, enerji krizinin ve enflasyonist baskıların sürdüğü 2022'de, tüm olumsuzluklara rağmen Kibar Grubu olarak uyum sağlama kabiliyetleri ve çeviklikleri sayesinde büyüme hedeflerini tutturarak yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini bildirdi.

Kayabaşı, "Bu başarımızda, ekonomik büyümeyi sürdürülebilirlik ilkeleriyle tam uyumlu şekilde gerçekleştirme konusundaki kararlılığımızın etkisi büyük. Tüm faaliyetlerimize bu alandaki uluslararası standartları referans alarak devam ediyoruz. Kurumsal sürdürülebilirlikte yüksek standartlarda şeffaflığın yanı sıra hesap verebilirliğin kapsamını da genişletiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kayabaşı, raporda son iki yıldır "Kadının Güçlenmesi Prensipleri" kapsamında kaydettikleri ilerlemelere yer verdiklerini, bu yıl takip ettikleri standartlara iki yenisini daha eklediklerini aktardı. Bu eklenen standartların "Dünya Ekonomik Forumu Paydaş Kapitalizmi Metrikleri" ve "İklim Bağlantılı Finansal Beyan Görev Gücü" başlıkları olduğunu kaydeden Kayabaşı, "Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da faaliyetlerimize ilişkin bilgilerin bağımsız denetimden geçerek doğrulanmasını sağladık." değerlendirmesinde bulundu.

Onlarca proje hayata geçirildi

Verilen bilgiye göre, Kibar Holding, "2022 Sürdürülebilirlik Raporu"nda yer alan 80'in üstünde çevresel, sosyal ve yönetişim performans göstergesi için Uluslararası Güvence Denetimi Standardı ve Sera Gazı Beyanlarına İlişkin Güvence Denetimleri kapsamında güvence beyanı aldı.

Şirket, yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlarla, enerji yoğun şirketlerinden Assan Alüminyum'un elektrik tüketimi kaynaklı emisyonlarını 2021'den itibaren nötrledi.

Sadece son 3 yılda, iklim değişikliği ile mücadele ve döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak 30'a yakın yeni proje hayata geçirildi. Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Atık Su Geri Kazanım Tesisi yatırımıyla bu yıl da yaklaşık 500 bin metreküp suyun geri kazanımı sağlandı. Geri dönüştürülerek yeniden kullanılan ham madde miktarı son 7 yılda yüzde 49 oranında artırılırken, geri kazanılan atık miktarı yüzde 99,3'e yükseldi.

Kibar Holding'in biyoçeşitliliği koruma stratejisi çerçevesinde Assan Alüminyum ve Kocaeli Üniversitesi iş birliğiyle nesli tükenmekte olan "Mavi Yıldız" bitkisinden sonra yine türü tükenme tehlikesi altında olan "Kum Zambağı" bitkisi ekosisteme geri kazandırıldı. "Kibar Grubu Sürdürülebilirlik Platformu" aracılığıyla çalışanlara, iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirildi.

Çalışanların iş ve özel hayat dengesinin güçlendirilmesinin hedeflendiği "İş BİZim Hayat BİZim" projesiyle, yeni nesil çalışma modeli devreye alındı. Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında kurulan "Kibar Gönüllüleri" platformu beş yılda 100'e yakın projeyi hayata geçirdi.

Kadın çalışan sayısı hızla artıyor

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacısı olan Kibar Holding, toplumsal cinsiyet eşitliğinin önüne geçilmesi için yürüttüğü kadın istihdamını destekleme uygulamaları sayesinde, şirketlerindeki kadın çalışan sayısını 2022'de bir önceki yıla göre yüzde 11,1 artırdı. Böylece bu oran son yedi yılda yüzde 54,1 artış göstermiş oldu. Kadın üst düzey yönetici oranı ise son 7 yılda yüzde 41,7 yükseldi.

Kibar Grubu'nun sürdürülebilirlik alanında 2025'e kadar gerçekleştirmeyi planladığı "36 Hedef" arasında, ekonomik büyümeyi sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirmek, kadın çalışan sayısını ve kadın üst düzey yönetici oranını artırmak, mesleki gelişim ve katılımı yükseltmek, tüm şirketlerde dijital dönüşümü tamamlamak, ürün ve hizmet kalitesini en yüksek standartlarda sürdürmek, temiz ve çevreye duyarlı teknolojileri ve süreçleri uygulamak yer alıyor.

Grup, doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimini ve verimli kullanımını sağlamak, iklim değişikliği ile mücadele çalışmalarına katkıyı yükseltmek, geri dönüşüm ve yeniden kullanımı artırmak, küresel iş birlikleri geliştirmek, paydaşların sürdürülebilir kalkınma ilke ve amaçlarını benimsemelerini sağlamak ve sosyal sorumluluk projelerine yönelik çalışmaları artırmak gibi somut hedefler ışığında da çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: AA / Ekonomi

Kibar Holding İhracat CEO Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Can Gürzap neden öldü, hasta mıydı? (Kurtlar Vadisi Davut Tataroğlu öldü mü?) Can Gürzap kimdir? Kaç yaşında, nereli, neden öldü? Can Gürzap'ın hayatı! MasterChef 100 bin lira kim kazandı? 1 Aralık MasterChef ödül oyunu 100 bin TL'yi kim kazandı? MasterChef ödül oyununu kim aldı? 1 Aralık Cuma Ödülü kim kazandı? KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Bursa su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık İzmir su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık Ankara su kesintisi listesi! İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 1-2 Aralık İstanbul su kesintisi listesi! Yalı Çapkını CANLI İZLE! 1 Aralık Yalı Çapkını 48. bölüm CANLI YAYIN! Yalı Çapkını FULL İZLE! Ateş Kuşları CANLI İZLE! 1 Aralık Ateş Kuşları 33. Yeni bölüm CANLI YAYIN! Ateş Kuşları FULL İZLE! CANLI maç izle! TÜM MAÇLAR! Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 1 Aralık GÜNÜN MAÇLARI CANLI İZLE! 2 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 2 Aralık Cumartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? HANGİ BANKA NE KADAR FAİZ VERİYOR? Akbank, Ziraat, Garanti, İş Bankası, Deniz Bank, Fibabanka mevduat faiz oranları yüzde kaç? Kayserispor neden puan silme cezası aldı? Kayserispor ceza mı aldı, neden?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title