Haberler

İspanya ve İtalya'da Zeytinyağındaki Rekolte Düşüklüğü Türk Üreticisini Umutlandırdı

İspanya ve İtalya'da zeytinyağındaki rekolte düşüklüğü Türk üreticisini umutlandırdı Türkiye'de en fazla zeytin ağacına sahip Manisa'da hasat devam ediyor Geçen yıla göre artan fiyatlar üreticilerin yüzünü güldürdü Geleneksel yöntemlerle toplanan zeytinler zeytinyağına dönüyor Zeytin...

İspanya ve İtalya'da zeytinyağındaki rekolte düşüklüğü Türk üreticisini umutlandırdı

Türkiye'de en fazla zeytin ağacına sahip Manisa'da hasat devam ediyor

Geçen yıla göre artan fiyatlar üreticilerin yüzünü güldürdü

Geleneksel yöntemlerle toplanan zeytinler zeytinyağına dönüyor

Zeytin veriminin yüksek olmasına rağmen yağlık zeytinde kuraklıktan dolayı randımanın düşük olduğu öğrenildi

İspanya ve İtalya'daki zeytinyağındaki rekolte düşüklüğü Türk üreticisini umutlandırdı

Zeytinyağı tesisi işletmecisi Mehmet Ersaygı:

"İyi bir zeytinyağı öncelikle zeytin kokmalı"

"Zeytin var ama yağlık randımanı düşük"

MANİSA - Türkiye'de en çok zeytin ağacı bulunan Manisa'da zeytin hasadında sona doğru yaklaşılırken bazı bölgelerde yaşanan kuraklıktan dolayı yağlık zeytinlerin randımanında azalma olduğu öğrenildi. Zeytinde fiyatlar geçen seneye göre artarken İspanya ve İtalya'daki rekolte düşüklüğü ise Türkiye'deki üretimin yüzde 85'i ihraç edilen zeytinyağı üreticisini umutlandırdı.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de en fazla sofralık üretim zeytin ağacı 16 milyon 328 bin 781 adetle Manisa'da bulunurken, Manisa'da yağlık üretim ağaçlarla birlikte toplam 22 milyon 462 bin 840 zeytin ağacı bulunuyor. Bazı bölgelerde kuraklıktan dolayı sofralık zeytinlerde azalma yaşanmasına rağmen fiyatların geçen seneye göre iki kat artması üreticileri sevindirirken yaşanan kuraklık ise yağlık zeytinlerdeki randımanı düşürdü. İspanya ve İtalya'daki zeytinyağı rekoltesinde düşüş olması ise dünyada en fazla zeytin ağacının bulunduğu ikinci ülke olan Türkiye'deki zeytin ve zeytinyağı üreticilerini umutlandırdı.

Zeytin fiyatları geçen seneye göre iki kat arttı

Manisa'nın önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olan Saruhanlı'da zeytin hasadının sonuna doğru yaklaşılırken Halitpaşa Mahallesinde geleneksel yöntemlerle zeytin hasadı yapan üreticilerden Mehmet Kocatepe zeytinde verimin bu sene az olduğunu belirterek, "Geçen sene verim güzeldi ama bu sene az buna da şükür. Allah bereket versin" derken, bir diğer üretici Emin Kocatepe de zeytin bahçesinde Edremit, Trilye ve Eğriburun olmak üzere 3 cins ağacı olduğunu söyledi. Emin Kocatepe, "Bu sene verim fena sayılmaz. Fiyatlar da yüksek. Geçen sene duble trilye cinsi 5-6 lira arasındaydı en fazla 7 liraydı bu sene duble 12 lira. En son 10 liradan verdim. Vatandaşlar inşallah zeytini de zeytinyağını da ucuz yer temennimiz o. Herkes alsın, herkes yesin. Yağhanelerde duyduğuma göre zeytinyağları 17 liradan, 13 liradan, 15 liradan satılıyormuş. Fiyatlar da kişiye göre değişiyor" dedi.

"İyi bir zeytinyağı zeytin kokmalı"

Saruhanlı'nın Büyükbelen Mahallesinde 4 kuşaktır zeytinyağı üretimi yapan işletme sahibi ve aynı zamanda Manisa Ticaret Borsası Meclis Üyesi Mehmet Ersaygı, "İyi bir zeytinyağı iyi zeytinden anlaşılır. Öncelikle kullandığımız hammaddenin iyi olması lazım. Zeytinyağında zeytinin kendi has kokusu var. O zeytin kokusunu almak lazım. Daha sonra zeytinin verdiği hafif bir acılık vardır o damak acılığı dediğimiz bir acılık. O acılığın hissedilmesi lazım" dedi.

"Zeytin var ama yağ verimi düşük"

Sofralık zeytinde verimin güzel olduğunu kaydeden Ersaygı, "Manisa'nın bazı bölgelerinde zeytin kıtlığı var ama Türkiye geneline baktığımızda zeytin var. Fakat şöyle bir şey var zeytinlerde istediğimiz randıman yok. Yıl kurak geçtiği için yağ verimi biraz düşük. O yüzden bu rekolteyi de etkileyecektir" şeklinde konuştu.

Sofralık zeytin fiyatlarında büyük bir artış yaşandığını kaydeden Ersaygı şunları söyledi: "Sofralık zeytin az olduğu için fiyatlarda bir yükselme yaşandı ama yağlık fiyatlara henüz öyle bir yansıma olmadı. Yağlık zeytin fiyatlarında aşırı bir yükselme yok sofralık zeytindeki gibi. Zeytinin bu kadar yüksek olması mutlaka yağlığı da etkileyecektir. Bu da zeytinyağını etkileyecektir ama şuanda çok büyük bir beklenti yok. Türkiye'de üretilen zeytinyağının yaklaşık yüzde 85'i ihraç ediliyor. Geri kalan yüzde 15'lik kısmı ise iç pazarda tüketiliyor. İç pazardaki tüketim oranı gittikçe artıyor. Nüfus artışına ve sağlık açısından zeytinyağı kullanımının faydalı bu tüketimin artmasını sağlıyor."

İspanya ve İtalya'da rekolte düşüklüğü yaşandığını da belirten Ersaygı, "Yurtdışında İspanya ve İtalya'da rekolte düşüklüğü var. o ülkelerde rekolte düşüklüğü bekleniyor o yüzden ihraç fiyatlarının biraz daha yükselmesi bekleniyor ama çok büyük bir beklenti olmaz herhalde. Şimdi üreticimizi fazla da ümitlendirmek istemiyorum. Euro fiyatlarından dolayı belki biraz yükselebilir" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Mehmet Kocatepe İspanya İtalya Ekonomi Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

UEFA ülke puanı sıralaması (GÜNCEL) 2024 UEFA ülkeler sıralaması Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title