Haberi Paylaş

IMF'den Türkiye'ye dikkat çeken 2 tavsiye: Bu adımları atarsanız enflasyon hızla düşer

Ekonomi Haberleri

Ankara ve İstanbul'da ekim ayında kamu ve özel sektörden farklı kesimlerle görüşme gerçekleştiren IMF heyeti, Türkiye değerlendirmesini tamamladı. Uluslararası Para Fonu, Türkiye'ye faiz artışı ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığını güçlendirecek adımların atılmasını tavsiye etti. Bu adımların, enflasyonu güçlü şekilde aşağı çekmeye ve rezervlerin zaman içerisinde yeniden oluşturulmasına katkı sunacağı kaydedildi.

Donal McGettigan öncülüğündeki uzmanlardan oluşan Uluslararası Para Fonu (IMF) heyeti ekim ayında Türkiye'yi ziyaret etti. IMF heyeti temaslarında Ankara ve İstanbul'da kamu ve özel sektörden temsilcilerle bir araya geldi. Ziyaretin ardından IMF, Türkiye'ye yönelik 2022 yılı 4. madde değerlendirmesini de tamamladı. Kuruluşun değerlendirmesinde enflasyonla mücadele ve para politikasına dönük öneriler yer aldı.

Yüksek enflasyon ve yükselen mali riskler değerlendirildiğinde sıkı maliye politikasının yardımcı olacağı belirtildi. Değerlendirme raporunda en dikkat çekici yer kur korumalı mevduat uygulaması oldu. Sıkı maliye politikasının işlevsel olabilmesi için kur korumalı mevduatın yanı sıra makro ihtiyati ve düzenleyici tedbirlerin aşama aşama uygulamadan kaldırılması gerektiği, bu şekilde devletin finansal piyasalar ve kredi dağılımında daha sınırlı bir rol oynayabileceği vurgulandı.

IMF değerlendirme raporunda enflasyona karşı faiz artışını tavsiye etti. IMF, Politika faizindeki artış ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) bağımsızlığını güçlendirecek adımların birlikte atılmasını şiddetle tavsiye ettiklerinin altını çizdi. Bu adımların, enflasyonu güçlü şekilde aşağı çekmeye ve rezervlerin zaman içerisinde yeniden oluşturulmasına katkı sunacağı kaydedildi.

Ayrıca IMF heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirme raporunun önümüzdeki haftalarda hazırlanacağı, Ocak 2023'te İcra Direktörleri Kurulu tarafından raporun değerlendirilmesinin planlandığı belirtildi.

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre ekim ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 85,51 oldu. Merkez Bankası, son üç aydır faiz indirirken, ekimde politika faizini 150 baz puan daha düşürerek yüzde 10,5'e çekmişti. Merkez Bankası'nın bu ay yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında da benzer bir karar vermesi bekleniyor.

Üye ülkelerde her yıl 1 kez değerlendirme yapan IMF, aynı zamanda yılda 1 defa konsültasyon çalışması gerçekleştiriyor. Ekonomik verileri toplayan IMF ekibi, ülkenin yetkilileriyle görüşmeler yapıyor. IMF heyeti Türkiye'de konsültasyon amacıyla bulunduğu sırada farklı kesimlerle de bir araya gelerek ülke ekonomisi hakkında bir değerlendirme hazırlıyor. Bu değerlendirmenin gerekçe ve biçimleri IMF'nin ana sözleşmesinin 4. maddesinde yer aldığı için bu rapora 4. Madde Değerlendirme Raporu adı veriliyor. Bu rapor İcra Direktörleri Kurulu'nda görüşülüp onaylandıktan sonra ilgili ülkeye veriliyor.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Ekonomi

Dünya Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (37)

salih zeki kökel:

Demek ki İmf den akıl akıyoruz ayıp yahu

Cevap Yaz34Yayından Kaldır
tamer topaloglu:

2001 de IMF ye bağlıydik.gecmis hükümetler borçlar almış sonrasında ödendi.sunu unutmayın. 1 TL=1 dolar ve 15tl=1 çeyrek altın asgari ücret 228 TL şimdi siz düşünün...

Cevap Yaz3027Yayından Kaldır
hüseyin tokatlı:

Altın 2001den beri 7 kat değerlendi. Kıyaslama yapman yanlış bu yüzden. Ayrıca bugün asgari ücretin dolar alım gücü 2001ye göre daha fazla

77Yayından Kaldır
Tüm 37 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title