Haberler

Ilgın Şeker Fabrikası'nın Satışının İptal Edilmesi, Çiftçileri Sevindirdi

KONYA Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, özelleştirilme ihalesi kapsamında, Ilgın Şeker Fabrikası'nın 636 milyona Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satışının iptal edildiğini belirtti.

KONYA Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, özelleştirilme ihalesi kapsamında, Ilgın Şeker Fabrikası'nın 636 milyona Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satışının iptal edildiğini belirtti. Satın alan firma tarafından satış işlemlerinin gerçekleştirilmemesi üzerine satışın iptal olduğunu kaydeden Yazır, çiftçinin bu durumdan mutlu olduğu ve artık muhataplarının Türk Şeker Fabrikaları olduğunu söyledi.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'ye ait 25 şeker fabrikasından 14'ü, özelleştirilme kapsamında, nisan ayında ihaleye çıkarıldı. 2017- 2018 pancar alım ve işleme döneminde 33 milyon lira kar elde edilen Ilgın Şeker Fabrikası, 636 milyona Alteks Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alındı. Alteks Tekstil'in satış işlemlerini gerçekleştirmemesi üzerine satış iptal edildi.

Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, 33 milyon kar elde eden fabrikanın özelleştirilmesine baştan itibaren karşı olduklarını ve sonuçta satışın gerçekleşmemesinin sevindirici olduğunu belirtti. Yazır, Ilgın Şeker Fabrikası'nın, 2017- 2018 pancar alım ve işleme döneminde, 201 bin dekarlık alanda 53 bin üreticiye pancar ekimi yaptırdığını, kampanya döneminde de 1 milyon 455 bin ton pancar işlettiğini söyledi. Bu kampanya sürecinde 140 bin ton şeker üretiminin gerçekleştirildiğini dile getiren Yazır, Ilgın Şeker Fabrikası'nın günlük 8 bin 500 ton kurulu kapasiteye sahip olduğunu kaydetti.

Satışın iptal olmasının ardından artık çiftçinin muhatabının yeniden Türk Şeker Fabrikaları olduğunu hatırlatan Yusuf Yazır, kararın zamanlamasının da yerinde olduğunu, belirsizlik sona erdiği için gelecek yılın Ekim sözleşmelerinin de aksamadan yapılabilecek olmasının üreticiyi ferahlattığını, bölge üreticisinin de rahat nefes aldığını söyledi.

?

- Konya

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Konya Yazır Ilgın Ekonomi Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı?
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title