Havucun tarladan sofraya zahmetli yolculuğu - Haberler
Haberi Paylaş

Havucun tarladan sofraya zahmetli yolculuğu

İhlas Haber Ajansı - Adem Karagöz - Ekonomi
 - Güncelleme:

- Havucun tarladan sofraya zahmetli yolculuğu Çamur kaplı havuçlar, suyla yıkanıp, kadınlar tarafından paketlenerek yurt içi ve dışına gönderiliyor Türkiye'nin önemli tarım alanı olan Amik Ovası'nda, yetiştirilen havuçta hasat başladı.

- Havucun tarladan sofraya zahmetli yolculuğu

Çamur kaplı havuçlar, suyla yıkanıp, kadınlar tarafından paketlenerek yurt içi ve dışına gönderiliyor

HATAY - Türkiye'nin önemli tarım alanı olan Amik Ovası'nda, yetiştirilen havuçta hasat başladı.

Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde ekiminden, toplanmasına ve paketlenmesine kadar zahmetli bir sürecin ardından sofralardaki yerini alan havuç hasadı mayıs ayı sonuna kadar devam ediyor.

Havuçlar, Kırıkhan ilçesinde sabah erken saatlerde toplanmaya başlanıyor. Havuçlar, çamurlu tarlalarda söküm işlemini gerçekleştirilirken ürünlerin saplarını koparıp çuvallara istifleniyor. Ardından araçlara yüklenen havuçlar, yıkama bölümüne götürülüyor. Çamurdan arındırılan havuçlar, paketlemeye hazır hale getiriliyor.

Kırıkhan ilçesinde havuç üreticisi Ali Bahur, dönümde 5 ton civarı ürün aldıklarını fiyatın da iyi olduğunu ifade etti.

Hatay'da üretilen sarı havucu yurt içinde tüm illere yolladıklarını belirten Bahur, "Havucumuzun yurt dışına da ihracatı oluyor. Bulgaristan, Ürdün, Romanya'ya yolluyoruz. Kırıkhan ilçesinde şuan havuç ekilen alan 15 bin dönüm civarı. Kırıkhan havucunun diğer illerin havucundan ayıran nokta aromasıdır. Su oranı ve şeker oranı daha fazladır bununda sebebi Amik Ovası'nın toprağıdır. Konya'da yetişen havuçla Hatay'da yetişen havuç arasında bu tür farklar vardır. Konya'da havuç erken ekilir bizde ise geç ekilir geç hasat edilir. Havuç hasadı mayıs ayının sonuna kadar sürüyor" dedi.

Tarladan 2 liraya alınan havucun marketlerde 5 ila 6 TL arasında satıldığını söyleyen Bahur, "Girdilerimiz yüksek masrafımız arttı. İnşallah mazot fiyatları ve gübre fiyatları düşerse biz üreticiler kara geçeriz" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Adem Karagöz - Ekonomi

Amik Ovası Kırıkhan Hatay Havuç Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title