Eski bakan Bülent Akarcalı'dan tartışma yaratacak öneri: Türk doları basalım - Haberler
Haberi Paylaş

Eski bakan Bülent Akarcalı'dan tartışma yaratacak öneri: Türk doları basalım

Haberler.com - Emre İliksiz - Ekonomi
 - Güncelleme:

Geçmişte turizm ve sağlık bakanlığı yapan Bülent Akarcalı, son dönemlerdeki doların artışıyla ilgili tartışma yaratacak bir öneride bulundu. "Millet madem dolar almak istiyor, o zaman bir Türk doları basalım" diyen Akarcalı, bunun gerekçesi olarak "Vatandaş kendi parası ile ABD'yi finanse etmiş olmayacak. Şu anda satın aldığımız her dolarla ABD'yi finanse ediyoruz. ABD'ye 100 doların maliyeti 25 cent" açıklamasını yaptı.

TV 100 ekranlarında yayınlanan Çözüm programında Dr. Erol Mütercimler ve Bülent Akarcalı, son dönemde yaşanan döviz hareketliliğini masaya yatırdı. Geçmişte turizm ve sağlık bakanlığı yapan Bülent Akarcalı'nın önerisi sosyal medyada tartışmalara konu oldu.

"TÜRK DOLARI BASALIM, ABD DOLARINA EŞİT OLSUN"

"Millet madem dolar almak istiyor, o zaman bir Türk doları basalım" diyen Akarcalı, sözlerinin devamında "Gerekli kanunlar çıkarılsın, her türlü koruyucu bir şekilde. Densin ki 'Bu Türk Doları birebir ABD Doları'na eşittir, istediğiniz an Amerikan dolarının o günkü kurundan Türk Lirası'na çevirebilirsiniz ya da ABD doları kullanacaksanız aynı şekilde sorgusuz sualsiz komisyonsuz ABD doları ile değiştirirsiniz'" dedi.

"VATANDAŞ ABD'Yİ FİNANSE ETMESİN"

Akarcalı, önerisinin gerekçesini ise "Sonuçta ne olacak? Vatandaş kendi parası ile ABD'yi finanse etmiş olmayacak. Şu anda satın aldığımız her dolarla ABD'yi finanse ediyoruz. ABD'ye 100 doların maliyeti 25 cent. 25 cent'e bugün 1300 liramızı alıyor. Bu unutuluyor, düşünülmüyor fazla" ifadeleriyle açıkladı.

Haberler.com / Emre İliksiz - Ekonomi

Ekonomi dolar Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (9)

nuri korkmaz:

en guzel dolari yasaklamak sadece ihracatta hammetde aliminda gercerli olacak ic piyasada dolar yasaklanacak bu kadar basit

Hakan Soyadi:

kesinlikle yapılması gereken bir adım bu arada tebrikler bu öneri bence milli servet değerinde

Mülayim:

En doğrusu altın ve gümüşle alışveriş yapmak...altını banknot, gümüşde bozuk para olarak kullanılabilinir...yada doların yüz tl olmasını bekleyip yeniden iki sıfır atalım :DD

Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title