Haberler

Eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kuruttu hem kendisinin hem de mahallelinin hayatı değişti

Abone Ol

Adana'nın Kozan ilçesinde eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kurutmaya başlayan Hamza Kılıçkaya, hem kendisinin hem de komşularının hayatını değiştirdi. Yılda 200 tona yakın hurma kurutan girişimci, mahalledeki kadınlara da iş imkanı sağlıyor.

İnternette hurma kurutulması ve pazarlamasıyla ilgili videolar izleyen Hamza Kılıçkaya, Ağlıboğaz mahallesindeki evinde, hayalini gerçekleştirmek için eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kurutmaya başladı. Zaman içerisinde evini fabrikaya dönüştüren Kılıçkaya, mahalledeki kadınlara da iş imkanı sağladı. Kılıçkaya, evinde bu yıl 200 ton yaş hurmayı işleyerek 40 ton kuru hurma ile mahallenin kadınları ile birlikte bir başarı hikayesine imza attı.

Eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kuruttu hem kendisinin hem de mahallelinin hayatı değişti

"BİR GÜN İÇİNDE 100 KİŞİNİN ÇALIŞTIĞI OLDU"

Hamza Kılıçkaya, eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kurutmaya başladığını anlatarak, "Eşim 'çamaşır asacak yer yok' dedi. İlk hurmayı kurutmaya böyle başladım. İlk başta 5 yıl İzmir'de yaşadım. Orada vardı burada yoktu. Burada dilimleme yapılıyor ama tümünün kurusu bilinmiyordu. İnternette Çin'deki videoları izledim ve orada çok yaygın. Terasta denemeler yaptım. Güzel olduğunu ve piyasası oluştuğunu gördüm. Bir gün içinde 100 kişinin çalıştığı oldu. 250 metrekarede bu işi yaptık. Bu sezonluk bir ürün bu sene 200 ton yaş ürün işledik, 40 ton kuru ürün bekliyoruz. Bu aparatları aldık iplerle çok verim alamıyorduk. Her ipe 25 kilogram yaş hurma asabiliyorduk" dedi.

Eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kuruttu hem kendisinin hem de mahallelinin hayatı değişti

"HEDEFİM YURT DIŞI"

Kendisinin bile ilk başta hurmanın bütün olarak kuruyacağına inanamadığını ama deneme ile başardığını aktaran Kılıçkaya, "İlk başta portakala benzeten oldu. Hurmanın tüm kuruyacağına kimse inanmıyordu. Bu hurmalara yurt içinden yoğun talep var. Malatya kurusu nasıl marka ve tatlı ise Kozan hurması da çok lezzetli ve kendi has lezzeti olduğu için talep yoğun. İstanbul, Ankara, Bursa'dan yoğun talep var. Hedefim yurt dışı" dedi.

Eşinin çamaşır kuruttuğu ipte hurma kuruttu hem kendisinin hem de mahallelinin hayatı değişti

"İŞİ BÜYÜTTÜĞÜMÜZDE MAHALLEDE İŞSİZ KADINIMIZ KALMAYACAK"

Devlet desteği için girişimlerde bulunduğunu belirten Kılıçkaya, "Bu ay içinde projemiz ile birlikte bunu da sağlayıp daha çok istihdam için daha profesyonel bir şekilde bu işi büyüteceğiz. Bu işi daha büyüttüğümüzde mahallede işsiz kadınımız kalmayacak. Eşimin çok büyük desteği var eşimin desteği olmasa belki hobi olarak kalırdı. İnşallah fabrika kurmak için çalışıyoruz hedefimiz 500 ton hurma işlemek. Hedefimiz yurt dışına bu ürünü satmak" dedi.

Mahallede yaşayan Fatma Altınsoy, "Ev hanımları olarak hepimiz çok mutluyuz herkes çalışmaya geliyor" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Kılıçkaya Kozan Hurma Yaşam Ekonomi Haberler

Yorumlar (7)

ÇINAR:

Evet Trabzon hurması Trabzonda da kurutulup satılıyor. . . yaşından daha güzel

Yanıtla00Yayından Kaldır
tosko:

başka ipe serseydi keşke, çamaşır kuruttuğu ip nedir, midem bulandı.

Yanıtla104Yayından Kaldır
skrkrc:

aman hedefiniz yurtdışı olsun, aman en iyisini onlar yesin, biz alışkınız 5. sınıf mal tüketimine. senin neyini takdir edeyim ben bu lafından sonra. .

Yanıtla59Yayından Kaldır
Tüm 7 yorumu okumak için tıklayın
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title