Haberler

En düşük memur maaşı 22 bin TL olunca, diğer kamu görevlilerine ne kadar zam yapılacak? Tek formül üzerinde duruluyor

Abone Ol

En düşük memur maaşının net 22 bin liraya çıkarılmasına ilişkin düzenlemenin temmuz ayında Meclis'ten geçmesi için çalışmalar sürüyor. Bu noktada gözler, diğer memurların maaş artışlarına çevrildi. Buna göre maaş artışının, kademeli bir biçimde ücretler arasındaki farkın dikkate alınarak yapılması bekleniyor. Memura oransal zamla birlikte seyyanen zam yapılması formülü üzerinde duruluyor.

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak" açıklamalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Temmuz ayında kararın TBMM'den geçmesi planlanırken masadaki formülde, memura oransal zam ile birlikte seyyanen zam yapılması bulunuyor.

"KIDEMİ DİKKATE ALARAK BİR ARTIŞ YAPILMASI PLANLANIYOR"

Memur maaşlarına yapılacak artışa ilişkin TRT Haber'e konuşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Kamu görevlilerinin en fazla merak ettiği husus diğer kamu çalışanlarına bu artışın hangi şekillerde yansıtılacağı. Temel beklenti kademeli bir biçimde ücretler arasındaki farkı da dikkate alarak kişinin unvanını, kıdemini dikkate alarak maaşlar arasındaki farklılığı dikkate alan bir artış yapılması bekleniyor." dedi.

"ORANSAL ZAM ÜZERİNE ZEYYANEN ZAM"

Buna göre masadaki formüllerden biri, öncelikle maaşlara oransal bir zam yapıp üzerine seyyanen zam verilmesi. Bunun dışında da masada yine çeşitli formüller mevcut. Net olan şey ise, kamu çalışanlarının temmuz ayındaki maaşlarında bir artış yaşanacağı.

GÖZLER 5 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK ENFLASYONDA

Memurlar her ayın 15'inde maaşlarını alırken, bordroların açıklanma süreleri dikkate alındığında zam oranının 5-6 Temmuz tarihlerinde belirlenmesi gerekiyor. 5 Temmuz'da TÜİK enflasyon verisini açıklayacak ve toplu sözleşmeye göre alınacak zam da o gün netleşecek.

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Memur zammı Zam Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

Dilan Polat'ın yardımcısı Şule gözaltına mı alındı, suçu ne? Şule Özbek mi, Türk mü? Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yorumlar (27)

ASPAVA38:

YANİ.. MAAŞLARIN BOL SIFIRLI RAKAMLARDA OLAMASİNİN Bİ ONEMİ YOK..PİYASAYİ TUTAMADİKTAN SONRA SADECE BOL SIFIRLI BANKNOTLARİ BİR CEBİMİZE KOYAR..YİNE AYNİ CEBİMİZDEN DAGİTİRİZ..KRİZ SABİT GELİRLE CALİSAN.(ASGARİ UCRETLİ.. MEMUR ..ÇİFTCİ..İŞCİ.VS.) SİRTİNDA DÖNÜYOR..GERİSİ SADECETİMSAH GOZYAŞI DÖKÜYOR..BENCE

Yanıtla33
OsmanlıMuhafızı1453:

Bu ülkede çok fazla vasıfsız adam var ve bunlar memurları çekemiyorlar sanatkarları çekemiyorlar bir baltaya sap olamamış bir çuval insan

Yanıtla48
hakan saglam:

Bir kamu iscisinin ikramiyeleriyle biglikte ort.aylik maasi bir mudure yakin.boyle sacmalik ab ulkelerinde olmaz.

Yanıtla23
özgün özen :

müdürden fazla..

00
Aylin Akşen:

Oooo emekli yetim maaşının nerdeyse 15 katı. Nasıl bir uçurum bu. Yetimler konaklama yeme içme gezme eğlenme faturalar bedava mı ki? 1.500 lira ile geçinen cengaver gelsin elini öpeyim.

Yanıtla00
pusatalfa:

Asgari ücretin maaşını patronu veriyor az ise gidin ondan sorun hakkınız olanı .

Yanıtla3663
TIRNAKÇI CEMİL AMCANIZ:

Solitaire ve Mayın Tarlası oynuyorlar zaten, 22.000 çok bile

Yanıtla17645
Mehmet Temizel:

Haha ha zorunuza mı gitti. Adam olaydın sende oynayaydın

1686
Blackened:

Solitaire ve mayın tarlası oynayan kaç memur var sana zahmet bir tespit et. Nickinden midem bulandı, yaptığın yorum da aynı öyle

337
Kanzz Onursss:

22 bin TL bile fazla. Asgari ücret alsınlar.

Yanıtla15351
Tüm 27 yorumu okumak için tıklayın
title