Emekli vatandaşlar zamlı maaşlarını ne zaman alacak? Merakla beklenen tarih netleşti - Haberler
Haberi Paylaş

Emekli vatandaşlar zamlı maaşlarını ne zaman alacak? Merakla beklenen tarih netleşti

Haberler.com - Ekonomi
 - Güncelleme:

Yeni yıla girilmesiyle birlikte emekli maaşlarına da zam yapıldı. En düşük emekli maaşı 2 bin 500 liraya çıkarılırken, vatandaşlar da zamlı maaşlarını ne zaman alacaklarını merak ediyordu. Buna göre zamlar, bu hafta başından itibaren hesaplara yatmaya başlayacak.

Türkiye'de gıda ve emtia fiyatlarının artmasının ardından maaşlara ne kadar zam yapılacağı da merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda en düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL'ye çıkarıldığını açıkladı. Bu haberle birlikte vatandaşlar da maaşlarını zamlı alacakları tarihi beklemeye başladı.

Buna göre zamlı ve ek ödemeli emekli ve memur maaşlarının ne zaman hesaba yatacağı belli oldu. Emekliler hafta başından itibaren yüzde 25.5 zamlı aylıklarını almaya başlayacak. En düşük emekli aylığı da 2 bin 500 lira olarak hesaplara yatacak.

Mevcut aylığı 4016 lira olan emeklinin Ocak'ta zamlı aylığı 5259 lira, 210 liralık ek ödeme ile birlikte eline geçecek toplam aylık 5470 liraya çıkacak. Emekli aylığı 4321 lira olan 172 lira, 4748 lira olan 189 lira, 5583 lira olan 223 lira, 6155 lira olan 246 lira ek ödeme alacak.

Emekli aylıklarının yüzde 4'ü ek ödeme adı altında tüm emeklilerin hesaplarına her ay yatırılıyor. Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki defa emekli aylıkları zamlandıkça alınacak ek ödeme tutarları da artıyor. Bu ek ödemeler 2006 öncesinde yürürlükte vergi iadelerinin karşılığı olarak emeklilere veriliyor. Vergi iadesi yerine emeklilere çıplak maaşın yüzde 4'ü kadar ek ödeme yapılıyor.

SSK emekli maaşları 17-26 Ocak, memur emekli maaşları 15 Ocak ve Bağ-Kur emekli maaşları ise 25-28 Ocak tarihlerinde hesaplara yatacak. Memur emeklileri yüzde 2.5'luk farkı ise yasal düzenleme gelecek hafta Meclis'ten geçeceği için gelecek ay alacak. Ocak ayının ilk haftası emeklilik dilekçesini veren de yapılan zamlardan yararlanacak.

Haberler.com - Ekonomi

Emekli Maaşı, Ekonomi, Türkiye, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Esat Kartal:

Bu milletle ne aşa gidilir ne savaşa gidilir televizyonlara çıkıp açız diye çığlık attıların bindiği arabaya cebindeki telefona bakı son model aç insanı telefonunda olmaz arabasında olmaz felakettellallını bırakın memleket inize sahip çıkın sizler geçmişinize bir bakın binecek eşeği bile yoktu yumurtadan çıkan kabuğunu beğenmiyor yazıklar olsun kimse şükertmiyor hep bir fazlasını istiyor bu ülke nereden nereye geldi geçmişe dönüp bir bakın nasıl bir yaşantınız vardı şimdi nasıl yaşantınız var

Suskun Demir:

Esat kartal ekonomi çokmu iyi eskilerden bahsediyorsunda eskilerden hiç yoktan böle hayat pahası yoktu yıl olmuş 2022 eski devirde yaşamıyorsun çağa ayak uydurmak zorundasın neyin şükrünü etmesini bekliyorsun sen hayırdır Allahını seversen ben kendi hak ettiğim parayı alıyorum kimse bana cebinden çıkarıp vermiyor şükür etmiş şükür etmesinide biliyoruz sen devam etme makarnaya bir torba kömüre

bekir yapici:

mesela almanyada 1 yil önceden gelecek olan yilda emekli ayligina zam yapilip yapilmayacagi aciklanir sayet artis yapilicaksa yine 1 yil önceden zamin miktari ve hangi aydan itibaren ödenmeye basliyacagi aciklanir,tabiki bu zamlarda tahmini enflasyon esas alinir bilmem ne demek istedigim anlasildimi?

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title