Kademeli tarifede elektrik faturaları nasıl hesaplanıyor? Merak edilen soruya yanıt geldi - Haberler
Haberi Paylaş

Kademeli tarifede elektrik faturaları nasıl hesaplanıyor? Merak edilen soruya yanıt geldi

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi
 - Güncelleme:

1 Ocak itibarıyla elektrikte mesken grupları için kademeli tarife dönemi başladı. Bu gelişme sonrası herkes fatura hesaplamalarının nasıl olacağını merak ederken, Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. kademeli tarifede herkesin merak ettiği faturalandırma yöntemini detaylıca anlattı.

Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (TREPAŞ), 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmesi ile ilgili bilgilendirici bir açıklama yaptı.

"SADECE MESKENLER İÇİN UYGULANACAK"

Kademeli tarife ve faturalama dönemlerini de içeren vatandaşların aklına gelebilecek soruların cevaplarının yer aldığı açıklama şu şekilde:

"6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu gereğince EPDK tarafından dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla 31 Aralık 2021 tarih ve 10707 numaralı kurul kararı ile belirlenen kademeli tarife uygulamasına geçilmiştir. Kademeli tarife, bir tüketicinin günlük 5 kilowatt/saat'e (kW/h) kadarki tüketimine ayrı (düşük kademe fiyatı), günlük 5 kW/h'in üzerindeki tüketimine ayrı (yüksek kademe fiyatı) tarife uygulanmasıdır. Kademeli Tarife 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Kademeli tarife, Dağıtım Şebekesine Alçak Gerilim (AG) seviyesinden bağlı olan sadece mesken tüketici grubundaki tüketicilere uygulanacaktır. Kademeli Tarife Birim fiyatları, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Ulusal Tarife Tablosunda belirlenerek resmi internet sitesinde yayımlanmaktadır."

HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

Kademeli tarife ile fatura hesabı hasıl yapıldığına ilişkin yapılan açıklamada ise "Örneğin, bir AG Mesken tüketicisinin, faturasındaki ilk endeks okuma tarihinin: 01.01.2022, son endeks okuma tarihinin ise 29.01.2022 olduğu, toplam tüketiminin ise 350 kW/h olduğu durumda, gün Sayısı Hesabı: 29.01.2022 - 01.01.2022 = 28 Gün, Günlük Tüketim Hesabı: 350 / 28 = 12,50 kW/h, 28 x 5 = 140 kW/h'lik kısmı düşük kademe birim fiyatından, 111,25 TL. 350 - 140 = 210 kW/h'lik kısmı olan 283,25 TL ise yüksek kademe birim fiyatından olmak üzere dağıtım bedeli ve diğer vergilerle toplam 624,86 TL şekilde faturalandırılacaktır. Detaylı olarak da aşağıdaki tabloda verilmiştir. Tüketim ve faturalama dönemi içerisinde farklı iki tarife dönemi varsa (Aralık-2021 ile Ocak-2022 gibi) Tüketimler mevzuat gereği kıst hesabı yapılarak EPDK tarafından açıklanan ilgili dönemlere ait birim fiyatlar ile hesaplanıp faturalandırılacaktır. Tüm tüketimin yeni açıklanan fiyatlar ile faturalandırılması söz konusu değildir. Faturalarınızın doğruluğunu, aşağıdaki linkten erişim sağlayabileceğiniz EPDK'nın resmi internet sitesinde yer alan fatura hesaplama modülünden kontrol edebilirsiniz" denildi.

İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Trakya Bölgesi, Türk Lirası, Aralık, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

ismail bey :

Ankarada durum şu. Önceden eve 120-130kws karşılığı aylık elektrik faturası gelirken EnerjiSA ihaleyi aldı, Elektronikte olsa sayaçları değiştirdi ( bu sayaç niye değişir acaba ) Daha sonra evdeki birçok eşya tasarruflu olmasına ve lambalarda Led"e geçilmesine rağmen, faturada kullanım 170-180kws yükseldi. sonrada Devletimiz kotayı aştın diye hem elektrik faturası hemde vatandaşa ceza kesti. Ey kul hakkı yiyenler...Kör kuyudur zenginlik, düştükçe düşersin..

Güray Dilli :

Elektrik dağıtım şirketleri özelleştirmede verdikleri paraları misliyle vatandaştan tahsil ediyorlar. Ödemeleri dövizle ise kur yükseldikçe zamma devam

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title