Haber : BDDK'nın hamlesi sonrasında dolar 16.88 lira seviyesinde seyrediyor - Haberler

Haberi Paylaş

BDDK'nın hamlesi sonrasında dolar 16.88 lira seviyesinde seyrediyor

 - Güncelleme:

BDDK'nın ticari kredi koşullarında değişikliğe gitmesini ardından dolar 17.37 seviyelerinden 16.52 liraya kadar düştü. Saat 10.30 itibarıyla dolar 16.88 liradan, euro 17.37 liradan, gram altın ise 922 TL'den işlem görüyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesine ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik olarak koordineli makro ihtiyati adımlar atılmasına karar verdi.

Buna göre, bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki, bağımsız denetime tabi şirketlerin kredi başvurusu yaptıkları tarih itibarıyla yabancı para nakdi varlıklarının (altın dahil, efektif döviz ile bankalardaki YP mevduat) Türk Lirası karşılığının 15 milyon TL'nin üzerinde olması halinde, bu şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının, en güncel finansal tablolarına göre aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'unu aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmamasına karar verildi. Uygulama karar tarihinden sonra uygulanmak üzere, aksi yönde bir Kurul kararı alıncaya kadar geçerli olacak.

Karar öncesi 17.37 seviyesinde bulunan kur, kararla birlikte 16.52 seviyesine kadar geriledi. Dolardaki gerileme 85 kuruş olurken kur saat 10.30 itibarıyla 16.88 seviyesinden işlem görüyor.

Aynı dakikalarda euro 17.83 TL'den, sterlin 20.81 liradan, altının gram fiyatı ise 992 liradan alıcı buluyor.

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurumu Finans Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Kemal ALBAYRAK:

gr fiyatı yanlış yazılmış. 922 ye düşmedi ki hiç

Metin Yalcin:

Doları kasada tutup, kredi kullanan patronlar kulübüne kavgadan sonra ayar verme operasyonu ..))

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title