AGİ kalktı, maaşlarda düşüş olacak mı? Bakan Bilgin'den herkesin merak ettiği soruya yanıt - Haberler
Haberi Paylaş

AGİ kalktı, maaşlarda düşüş olacak mı? Bakan Bilgin'den herkesin merak ettiği soruya yanıt

Haberler.com - Mesut Şahin - Ekonomi
 - Güncelleme:

AGİ'nin kaldırılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların kafasındaki soru işaretlerini giderdi. AGİ'nin kalkmasıyla işçi ve memurun bir hak kaybı olmadığını belirten Bilgin, üstelik memurların gelirlerinde 300 liralık bir artış olduğunu söyledi. Memur maaşlarından çocuk ve eş yardımı kaldırıldığı iddialarıyla ilgili de konuşan Bilgin, "Memurlarda bu yardımlar kanunla düzenlenmiş. Bu desteklerin kaldırılması söz konusu değil" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, CNN Türk canlı yayınında çalışma hayatına ilişkin önemli açıklamalarda bulunudu. Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Bakan Bilgin, kaldırılan asgari geçim indirimi (AGİ) ile ilgili merak edilenleri anlattı.

AGİ'nin kaldırılmasıyla bir hak kaybı olmadığını belirten Bilgin, "AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok." ifadelerini kullandı.

Verginin kaldırılmasıyla memurların kazancı olduğunu vurgulayan Bilgin, "Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasıyla memurlarımızın da ciddi bir kazancı oldu. Biz tüm çalışanların gelirlerini vergi dışı bırakınca, memurların gelirinde ortalama 300 liralık bir artış oldu." dedi.

Memurlara yapılan çocuk ve eş yardımının kaldırıldığı iddialarıyla ilgili de konuşan Bilgin, "Memurlarda çocuk parası, çalışmayan eş parası AGİ ile verilmiyor. Bunlar kanunla düzenlenmiş. Bu nedenle bunlar memurlar için kalkmadı. Bu yanlış bir bilgidir. Bu vergi dışı kalma olayı memurların gelirlerinde artışa neden oldu." açıklamasında bulundu.

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi

Vedat Bilgin Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Fatih Saklı:

Net maaş alanların seçimlerde oyuna ihtiyaçları yok demekki. An gelir......

İsmail Doğan:

Ben net 4000 lira maaş alıyorum.400 lirada aği nasıl olacak.benim maaşım 12 ay boyunca netti 4000 lira ağı kalktı şimdi.bu ay 600 lira aği alacaktım Patton verecekmi vergi kesintisi yok diyorsunuz ya.

Mucahıd Bayram:

2023 seçimde de merak etmesin bu devletin kaybı olur olmaz mı görür..agi kaldırmakla bütün çalışanlarin hakkını yemiş oldunuz . Millet o ağı ile çocuklarının ihtiyacını görüyor du . Şimdi işveren onu hayatta vermez.bu duruma kızıp size oy verirler mi ; tabiki çok zor.

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title