AGİ'nin kalkması maaşları nasıl etkileyecek? İş sözleşmesindeki detay kritik öneme sahip - Haberler
Haberi Paylaş

AGİ'nin kalkması maaşları nasıl etkileyecek? İş sözleşmesindeki detay kritik öneme sahip

Haberler.com - Mesut Şahin - Ekonomi
 - Güncelleme:

2022 yılı itibarıyla çalışma hayatından AGİ uygulaması kaldırıldı. Düzenleme sonrası birçok kişi AGİ'nin kaldırılmasının maaşlara nasıl etki edeceğini merak eder oldu. Konu hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Cem Kılıç, brüt ücret alanlarla ilgili bir sorun olmadığını, net ücret alanlarla ilgili bir kafa karışıklığı olduğunu belirtti. Burada iş sözleşmesindeki detayın önemli olduğunu vurgulayan Kılıç, bakanlığın önümüzdeki günlerde bir açıklama yapabileceğini söyledi.

Asgari ücret zammıyla AGİ uygulaması da sona erdi. Birçok çalışan AGİ'nin kaldırılmasının maaşlara nasıl yansıyacağını merak ediyor. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, "NTV'ye Sorun" programında AGİ ile ilgili merak edilenleri anlattı.

"Kaldırılan AGİ çalışanın ücretine yansıtılacak mı?" sorusuna yanıt veren Kılıç, brüt ücret alanlarla ilgili bir sorun olmadığını, bu gruptakilerin bir kaybı olmayacağını söyledi. Kılıç, burada net ücret alanlarla ilgili kafa karışıklığı olduğunu vurguladı.

Kılıç'ın konu hakkında yaptığı açıklamalar şöyle:

"Artık asgari geçim indirimi (AGİ) diye bir şey söz konusu değil. Bir defa brüt ücret elde edilenler açısından herhangi bir sorun yaşanmayacak çünkü brüt ücret elde edenler açısından 5 bin 4 liraya kadar vergi istisnası geldi. Kayıpları olmayacak. Ama sorunun asıl odaklandığı husus net ücret alanlar açısından; çünkü bazı işverenler net ücreti belirlerken AGİ dahil belirliyor. AGİ dahil 5 bin 6 bin diye.

Şimdi bu nasıl ortadan kalkacak? Bir defa işyeri uygulaması ne olacak, işveren ne yapacak? Ona bakmak gerek ama daha önemlisi hizmet akdinde işletmeyle imzalanan sözleşmede ücretin düşürülebileceğine ilişkin ön onay var mı? İşçi tarafından verilmiş mi? Ona bakmak lazım. Eğer bunlar yoksa muhtemeldir ki işverenler bunları düzelteceklerdir.

Bu konuda kafa karışıklığı olmaması için Maliye Bakanlığı'nın açıklama yapması gerektiği kanaatindeyim. Bu bir çok işletmeyi birçok çalışanı ilgilendiriyor. Ortada gri alan mevcut. Tahmin ediyorum ilgili kamu otoriteleri bu konuda bir açıklama yapacaktır."

Mesut Şahin
mesut.sahin@haberler.com Haberler.com - Ekonomi

AGİ Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Free2:

brüt alanların nasıl kaybı yok, 600 TL AGI alacakdım, kalktı onun yerine vergi indirimi geldi oda sene bası 650 TL sene sonu 850 TL, yani vergi indiriminden sene sonuna dogru 200 TL kardayım, sene baş bir fark yok. yani vergi indirimi asgari ücret üzeri kazanana yok.

Doğuş:

Bir işin içinde kem, küm, bir şeyler varsa pek hayra alamet değildir

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title