Döviz büroları bakanlığın kararına tepkili! Kepenk indirme kararı aldılar - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Döviz büroları bakanlığın kararına tepkili! Kepenk indirme kararı aldılar

Haberler.com / Abdullah Karlıdağ - Haberler | Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın döviz alım satım işlemlerinde kimlik tespitini zorunlu hale getirmesine döviz büroları tepkili. Düzenlemeye karşı döviz büroları 4 Kasım'da protesto amacıyla kepenk indirecek.

Döviz büroları, Hazine Ve Maliye Bakanlığı'nın döviz bürolarına ilişkin kimlik tespitini zorunlu hale getiren düzenlemesini protesto etmek amacıyla 4 Kasım Perşembe günü saat 11.45'te ülke genelinde geçici süreliğine kepenk indirecek.

"DÜZENLEME TEKRAR ELE ALINMALI"

Döviz bürolarının Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın düzenlemesiyle ilgili konuşan Türkiye Yetkili Müesseseler Platformu Temsilcisi Ulaş Çabuk, "Düzenlemenin tekrar ele alınmasını talep ediyoruz. Bu yönde itirazlarımız olacak. Yürütmeyi durdurma kararı aldırmaya çalışacağız. Sektör birlik içerisinde yürütmeyi durdurmak için Danıştay'da dava açmayı düşünüyor. Sektör olarak tamamen göz ardı edildik. Bu düzenleme için bizim görüşlerimiz alınabilirdi. Bu düzenleme Türkiye'deki yetkili müesseselerin sonunu getirecek bir düzenleme. Yürütme durdurulmazsa ben 2022 sonunda şirketimi kapatmak zorunda kalacağım." dedi.

KİMLİK TESPİTİ ZORUNLU HALE GELDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzenine ilişkin yönetmelikte değişiklikler yapmıştı.

Tebliğle, A grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı 5 milyon TL'den 10 milyon TL'ye B grubu yetkili müesseselerin ödenmiş sermaye şartı ise 1 milyon TL'den 5 milyon TL'ye çıkarıldı. Müesseselerden sermaye şartını 31 Aralık 2022'ye kadar yerine getirmeleri istendi.

Söz konusu düzenlemeyle döviz alım satımlarında kimlik tespiti de zorunlu hale getirildi.

Öte yandan B grubu yetkili müesseselerin faaliyet alanında da düzenlemeler yapıldı.

Abdullah Karlıdağ
Haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (10)
Milliyetçi:Saçma nereden alındığının sorulması arkadaşım zamanında aldım evimde muhafaza ettim şimdide bozdurmak istiyorum kimse hesap soramaz birikimlerimle aldım derim 1 milyon doları 20 tane arkadaşa pay ederim hepsini farklı döviz adreslerine gönderiririm hepside bozulnuş olur yeterki paradan haber ver sen Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
Zulkarneyn :Dünyanın neresinde olursa olsun para değiştireceğiniz zaman kimlik verirsiniz, ne alaka şimdi? Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
Ramazotti Xxx:Bence sadece dollar devlet bankalarından başka yerde bozulması yasak olmalı..kimlik ve nereden buldun diye sormalı hem pkk finansman zorlanır..hemde kara borsacılar..kalmaz Cevap Yaz 6 1 Yayından Kaldır
Tüm 10 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title