Eğitim Bir-sen Kütahya Şube Başkanı Yıldırım:

Eğitim Bir-sen Kütahya Şube Başkanı Yıldırım:

Eğitim Bir-sen Kütahya Şube Başkanı Hıdır Yıldırım, Vergi Dilimine Esas Gelir Rakamının Artırılması Gerektiğini Söyledi.

Eğitim Bir-sen Kütahya Şube Başkanı Yıldırım:

Eğitim Bir-Sen Kütahya Şube Başkanı Hıdır Yıldırım, vergi dilimine esas gelir rakamının artırılması gerektiğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yıldırım, 2007 yılında ücretlerden alınacak gelir vergisine esas gelir dilim ve oranlarının 7 bin 500 YTL diliminde bulunanlardan yüzde 15, 7 bin 500-19 bin YTL diliminde bulunanlardan yüzde 20, 19-43 bin YTL diliminde bulunanlardan yüzde 27, 43 bin YTL ve üzerindeki gelir diliminde bulunanlardan ise yüzde 35 şeklinde belirlendiğini ifade etti. 2006 yılında uygulanan gelir vergisi dilimleri itibariyle 2007 yılına ait tarifede, ilk dilim için 500, ikinci dilim için bin, üçüncü dilim için ise 3 bin YTL tutarında bir artış yapıldığının görüldüğünü dile getiren Yıldırım, "Ücretlilerden kesilecek gelir vergisinde yüzde 15'lik oran için uygulanan ilk dilimdeki gelir miktarının 7 bin YTL olarak belirlendiği 2006 yılında, ücretlilerin büyük bölümü mali yılın 9. ayından itibaren yüzde 20'lik oranın uygulandığı 7-18 bin YTL arasındaki gelir diliminin kapsamına girmiş ve buna bağlı olarak da ücretliler, 2006 yılının ikinci altı ayı için belirlenen maaş zammına bağlı olarak maaşlarında gerçekleşen artıştan reel olarak yararlanamamışlardır. Daha açık bir ifadeyle, yüzde 15'lik gelir vergisi oranının uygulanmasına esas gelir miktarının düşük tutulması sebebiyle birçok memur ve kamu görevlisi yılın 9. veya 10. ayından itibaren yüzde 20'lik gelir vergisi oranı üzerinden gelir vergisi ödemek zorunda kalarak esasen maaşlarına yapılan artıştan faydalanamamaktadır" dedi.

2007 yılında gelir vergisi oranının yüzde 15 olarak uygulanacağı gelir diliminin 7 bin 500 YTL ile sınırlandırılmasının bazı sakıncalar doğuracağını kaydeden Yıldırım, "Birçok memur ve kamu görevlisi yılın 9 veya 10. ayından itibaren gelir vergisinin ödenmesine esas yıllık gelirinin 7 bin 500 YTL'nin üzerinde olmasına bağlı olarak yüzde 20 oranı esas alınmak suretiyle gelir vergisi ödemek durumunda kalacaktır. Bu durum ise 9 ve 10.aydan itibaren yüzde 20 oranı üzerinden gelir vergisi ödemek durumunda kalacak ücretlilerin, 2007 yılı için öngörülen memur maaş zammından reel olarak faydalanamaması sonucunu oluşturacaktır. Bu itibarla, gelir vergisinin ödenmesine esas oranların uygulanmasına esas gelir dilimlerinin belirlenmesinde; ücretlilerin yıl boyunca yüzde 15 oranı üzerinden gelir vergisi ödemelerinin ve yıl içerisinde yüzde 20 oranı üzerinden gelir vergisi ödememelerinin temini amacıyla, yüzde 15 oranının uygulandığı gelir dilimi miktarının artırılması için ilgili vergi mevzuatında değişiklik yapılması gerekmektedir. Bu hususla ilgili olarak Eğitim-Bir-Sen olarak Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişim başlatmış bulunuyoruz. Başbakanlığa ve Maliye Bakanlığı'na yaptığımız resmi başvurularda yüzde 15 oranının 2007 boyunca sabit tutulmasını ve vergiye esas gelir dilimi miktarının artırılmasını talep ettik" şeklinde konuştu.

(EFE-MŞ)

17.02.2007 12:51 TSİ

Kaynak: İHA