Haberler

Rusya petrol ihracatını 6 ay askıya alıyor! Türkiye de etkilenecek

Güncelleme:

Petrol üreticisi ülkelerin başında gelen Rusya'dan kritik bir karar geldi. Ülkedeki tüketicilerin artan talebi ve rafinerilerde planlanan bakım çalışmaları öncesinde iç talebin karşılanmasını garantiye almak için 1 Mart'tan itibaren petrol ihracatının altı ay süreyle askıya alınacağı açıklandı. Kararın Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarını da etkilemesi söz konusu.

Rusya, artan iç talep ve rafineri bakımları gerekçesiyle petrol ihracatını askıya almaya hazırlanıyor. Alınan kararın uluslararası piyasaları yakından etkilemesi beklenirken Rusya'dan günlük 400 bin varil petrol ithal eden Türkiye'deki akaryakıt fiyatlarında da değişimin görüleceği tahmin ediliyor.

KARARDAN MUAF TUTULACAK ÜLKELER

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak'ın duyurduğu karara göre tüketicilerin, çiftçilerin artan talebi ve rafinerilerde planlanan bakım çalışmaları nedeniyle iç talebin karşılanmasını garanti altına almak için 1 Mart'tan itibaren petrol ihracatı 6 ay süreyle askıya alınacak.

Rusya'nın aldığı kararın, Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkelerin yanı sıra Moğolistan, Özbekistan ve Gürcistan'ın Rusya destekli iki ayrılıkçı bölgesi olan Güney Osetya ve Abhazya'dan muaf tutulacağı belirtildi.

PİYASALAR NASIL ETKİLENECEK?

Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı yaptırımların yürürlüğe girmesi sonrasında Rusya, petrol ihracatını Avrupa'dan Afrika ülkelerine yönlendirdi.

İhracat yasağıyla Rus tedarikinin uluslararası piyasalardan kaldırılması, Avrupa yakıt tedarikinin yeniden başlaması ve Çin ihracatının artması durumunun ortaya çıkması bekleniyor.

TÜRKİYE'DEKİ AKARYAKIT FİYATLARINA YANSIYABİLİR

Rusya'daki petrol ihracat yasağının Türkiye'yi de etkilemesi bekleniyor. Rusya'nın Ukrayna işgalinden sonra Avrupa ülkelerinin Rus petrol ve doğal gaz ithalatının büyük bölümünü durdurmasıyla Türkiye, Batı'da Rus enerjisinin en büyük ithalatçılarından birisi haline geldi.

2023 yılının kasım ayında rekor seviyeye ulaşan Rusya'nın Türkiye'ye ham petrol sevkiyatı, günlük 400 bin varile (bpd) yükselmişti. Karardan Türkiye'nin muaf tutulmaması halinde akaryakıt fiyatlarında yukarı doğru bir değişimin ortaya çıkması bekleniyor.

Haberler.com / Şahin Solak - Dünya

İhracat Rusya Enerji Enerji Dünya Ekonomi Haberler

500

Yorumlar (36)

Dr.Kimbel:

Biz Rusyadan petrol almiyoruz ki bizi niye etkilesin iran irak arabistan hemde az nakliyat iran ve iraktan zaten boru hatti ile geliyor zam yapmak icin bahane ariyorlarsa baska putin osursa petrole zam gelir öylemi

169
160
yanıtYanıtla
Demir Acer :

Kara denizde son bulduğunumuz petrol bize 150 yil yeter

38
111
yanıtYanıtla
halit kaktüs:

Doğalgaz o ama yine de siz bilirisniz.

yanıt120
yanıt5
Demir Acer :

Halit: biliyorum herkez arabasına bedava tüp taktiracak.)

yanıt33
yanıt16
Tolga Tplg:

İçmissin yine doğal gazdı o.

yanıt50
yanıt6
Erkan Arslan:

Orada Abd Franssiz Savas Gemilerini Bi Gördüler Adamlara Uludag Gazozumuzu ikram Edip Arkalarina Bakmadan VIIIING Kacis O Kacis

yanıt12
yanıt4
Spectrum:

Keşke litresi 1000 lira falan olsa

49
17
yanıtYanıtla
duran sari:

Senin gibi insanlar olduğu sürece olur

yanıt10
yanıt2
tamer topaloglu:

1000 lira olunca yaşadığın bölgeye gelen yiyeceklerin fiyatı kaç olacak. Trenle mi geliyor mallar.

yanıt11
yanıt1
M Sıddık ÖRTİMUR:

Gabar ve Cudi de bulunan petrol bütün dünyanın ihtiyacını karşılayacak kadar çok ama yinede millet olarak çok yakın zamanda litresini 50-60 tl den alırız.

30
28
yanıtYanıtla
Tüm 36 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title