Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası döviz ve altın çağrısı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine toplantısı sonrası döviz ve altın çağrısı

Haberler.com / Emre İliksiz - Haberler | Ekonomi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleşen kabine toplantısının ardından yaptığı konuşmada dövizi ve yastık altında parası olan kişilere çağrıda bulunarak "Bankada, yastık altında, kasasında parası, özellikle de dövizi bulunan bireylere ve kurumlara çağrı yapmak istiyorum. Herkesi yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde asgari ücret, döviz kurundaki hareketlilik ve stokçulukla mücadele konularının ele alındığı kabine toplantısı sona erdi. 2 saat 15 dakikalık toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizi ve yastık altında parası olanlara çağrıda bulundu.

Konuşması sırasında kurdaki oynaklığa değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu konunun serbest piyasa ekonomisiyle uzaktan, yakından ilgisi yoktur. Serbest piyasa ekonomisi kuralsızlık, insafsızlık, ahlaksızlık demek değildir. Hükümet olarak aşırı fiyat yükselterek ve stokçuluk yaparak piyasayı zehirleyenlere karşı sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız. Bizim karşı çıktığımız ve mücadele ettiğimiz tek şey sömürüdür. Bankada, yastık altında, kasasında parası, özellikle de dövizi bulunan bireylere ve kurumlara çağrı yapmak istiyorum. Herkesi yatırım, istihdam, üretim, ihracat temelleri üzerine inşa ettiğimiz yeni ekonomi politikamızın getirdiği fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum. Fiyat ve kur artışlarının yol açtığı dalgalanma bir süre sonra mutlaka duracaktır."

Canlı yayında stokçulukla ilgili bakanlıklara ve belediyelere talimat veren Erdoğan, "Büyük hedeflere doğru ilerlerken insanlarımızın günlük hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları görmezden gelmiyoruz. Fahiş fiyat artışları konusundaki her şikayeti dinliyoruz. Buradan tüm bakanlıklarımıza, kurumlarımıza, belediyelerimize talimat veriyorum: Girdi maliyetlerindeki ve kurla izah edilemeyecek fiyat artışı yapan ve stokçuluk yapan kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır. Hem idari hem hukuki işlemlerle kendi milletine böyle ağır bir suç işleyenlerin yakasına yapışılacaktır." ifadelerini kullandı." açıklamalarını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni ekonomi modeli hakkında şunları söyledi:

"Ülkemizi 19 yıldır hakka, hakikate, hakkaniyete dayalı bir demokrasi ve kalkınma anlayışıyla yönetiyoruz. Türkiye'de bu kavramlardan nasibini almamış bir zihniyet hep olmuştur. Tek parti faşizmiyle başlayıp darbeler ve vesayet dönemiyle süren, dışarıdan aldığı destekle kendini milli iradenin üstünde gören, gerektiğinde terör örgütleriyle dahil her tür şer şebekesiyle işbirliğine giren bu zihniyet her defasında milletimizin irfanına çarpmıştır. Bu zihniyet ekonomide yaşanan değişimi de aynı sinsilikle mecrasından çarptırmaya çalışıyor. Biz ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme; hedef bu. Bu zihniyet yüksek faizle ekonomiyi soğutmak, küçültmek ve dolayısıyla istihdamı azaltmak istiyor. Bu zihniyet ülkemizi tüm siyasi ve ekonomik iddialarından vazgeçirerek eskiye döndürmek istiyor. Biz ülkemizi büyüterek, işsizliği azaltarak enflasyonu düşüreceğiz diyoruz, bu zihniyet IMF reçetelerini dayatarak Türkiye'yi yeniden siyasi ve ekonomik boyunduruk altına sokmak istiyor. Salgın döneminde benzer bir tabloyla karşı karşıya kaldık. Küresel ekonominin yüzde 3.4 küçüldüğü geçen yıl biz yüzde 1.8 oranında büyüme kaydettik. Bu yılkı büyüme oranımız çift haneli rakama doğru gidiyor."

Haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Recep Tayyip Erdoğan, Politika, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (8)
Kobra Murat :Benim vergimi oksuze, yetime, fakire yedir. Sehit yakini, gazi veya kisladaki mehmetcige yedir. Kopru, havaalani mutehati, cami imami, tarikatlar, mafya yiyince de sinir oluyorum. Iste bu yuzden milli degilim, vatan hainiyim vs Cevap Yaz 17 11 Yayından Kaldır
Kobra Murat :Davete icabet etmeyenlerin parasina da dolar stokculugu yapiyor diye el mi koyulacak? Cevap Yaz 4 16 Yayından Kaldır
Ismail Erdemir:bu iş kısır bir döngü.mesela 10 bin dolarım var.iyice yükselsin 20 ye çıksın ,bozdurayım 200 bin tl lik ev alayım diyorum ama...20 ye çıkınca ben bozdurunca almayı düşündüğüm ev 500 bin tl olmuş.Doları bekletmenin de manası yok gerçekten.Kısır döngü kırılmalı. Cevap Yaz 11 7 Yayından Kaldır
Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title