Çiçek: "Kanadoğlu'nun Yorumu Postmodern"

Çiçek: "Kanadoğlu'nun Yorumu Postmodern"

Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Sabih Kanadoğlu'nun, AKP'nin Meclis'teki 354 Sandalyesinin Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Yeterli Olmayacağı, En Az 367 Milletvekilinin Seçime Katılması Gerektiği Yönündeki Yaklaşımını "Postmodern" Buldu. Çiçek, "Bu Yorum Hukuki Değil, Postmodern ve İdeolojiktir" Dedi.

Çiçek:

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yaklaşımını "postmodern ve ideolojik" olarak yorumladı.

Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine Çiçek, Sabih Kanadoğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yaklaşımını yorumladı. Çiçek, AKP'nin mevcut 354 milletvekilinin oyunun yeterli olmayacağı, cumhurbaşkanlığı seçimi için karar yeter sayısının 367 olduğu yönündeki yaklaşımı eleştirdi. Çiçek, Kanadoğlu'nun yaklaşımını, tek cümle ile yorumladı. Adalet Bakanı, "Kanadoğlu'un yorumu hukuki değil, postmodern ve ideolojik bir yorumdur" dedi.

Yargıtay Onursal Başsavcısı Kanadoğlu, cumhurbaşkanlığı seçiminin Meclis'in gündemine alınabilmesi için Anayasa'nın 102'nci maddesine göre karar yeter sayısının 367 olduğunu söylemişti. Kanadoğlu'na göre, Meclis'te 354 sandalyesi olan AKP, cumhurbaşkanını oylamak için yeterli çoğunluğa sahip değil.

"POSTMODERN" KAVRAMI TÜRK SİYASETİNE NASIL GİRDİ?

Türk siyasal yaşamında 1997'de Refah-Doğruyol koalisyonunun istifasını geliştiren süreç postmodern olarak tanımlanmıştı.

"Postmodern Darbe" olarak nitelenen ve 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu'nda hükümetin istifaya zorlanmasını da içeren hareketle, istifa sağlanmış daha sonra da Refah Partisi kapatılmıştı. Refah Partisi kapatılmadan kısa bir süre önce de Fazilet Partisi kurulmuştu.

Yargıtay Onursal Başkanı Kanadoğlu, Yargıtay Başkanı olduğu dönemde, Fazilet Partisi (FP) adlı partinin Refah Partisi'nin devamı olduğunu belirterek FP'nin de kapatılmasını talep etmişti. Anayasa Mahkemesi'nde görülen davanın ardından parti, 2001'de kapatılmıştı.(ANKA)

Kaynak: ANKA