Bozlak Haberleri

Bozlak haber, Bozlak son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Bozlak - 10.04.2017
Haftanın Tarihine Bakış
2011- İstanbul Üniversitesi Senatosu, UNESCO'nun "yaşayan insan hazinesi" ilan edilen bozlak ustası Neşet Ertaş'a, "fahri doktora" unvanı verilmesini kararlaştırdı.
Bozlak - 28.03.2017
Piyano Sevdası
Konser Programı: 1. Sunayı da Deli Gönül ( Ebru ETİZER)Yöresi: Kırıkkale/Keskin B.İLHAN2. Girdim Yarin Bahçesine (Semiha D.BORAN)Yöresi: Azerbaycan Halk Türküsü3. Bülbülüm Altın Kafeste (Serap DEMİRHAN IŞIK)Yöresi: Rumeli A.ŞEVKET-M.SARISÖZEN4.
Bozlak - 18.03.2017
Şehitler İçin İşaret Diliyle "Bayrak" Şiirini Okudular
Daha önce Kırşehir'in yetiştirdiği dünyaca ünlü bozlak ustası Neşet Ertaş için "Neredesin Sen" türküsünü çalıştıklarını ifade eden Kılıç, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde de "Bayrak" şiirini işaret diliyle öğreterek şehitleri anmak istediklerini belirtti.
Bozlak - 08.02.2017
Dha Yurt Bülteni-5
Konya'da 45 yıldır şiir, destan, bozlak, türkü gibi türlerde yaklaşık 400 eseri olan 60 yaşındaki 5 çocuk işçi emeklisi aşık İbrahim Demirtaş, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kazanılan demokrasi zaferinin anısına, BİMER aracılığıyla Merkez Bankası'nı hatıra para basılması için talepte bulundu.
Bozlak - 28.12.2016
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni
Prof. Dr. Erol Parlak için "Ömrünü türkülere adamıştır desek herhalde yeridir." ifadesini kullanan Erdoğan, "İşte 5-6 yaşında başlayan ve bu şekilde gelişen bir ömür... Hem alaylı hem okullu olarak çalıştığı bu alanda, sözün gelişi değil hakikaten, türkünün profesörü olmuştur. Yıllarca dağ, taş dolaştığı Anadolu'dan derlediği türküler ve keşfettiği teknikler kültür hayatımızı zenginleştirmiştir. Neşet babamız için söylediği, 'Neşet babayı kaybetmedik, kaydettik tarihe' sözüyle ustasına vefasını da göstermiştir. Şelpe tekniğindeki ustalığı ve söylediği bozlaklardaki lezzet unutulacak gibi değildir.
Bozlak - 07.12.2016
Zurnanın Efsanesi" Genç Yeteneklere Önderlik Ediyor
Neşet Ertaş ile Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesine bağlı Kırtıllar köyünde başlayan, Kaman ilçesi, kent merkezi ve Ankara'da devam eden dostluklarını ve kurdukları topluluğu anlatan Başaran, şöyle konuştu: "Kırşehir'de kurduğumuz Abdallar topluluğunu halk istiyordu. Onun İzmir ve diğer illerdeki konserlerinde birlikte çaldık. Büyük düğünlere de gidiyordu. Neşet'in isteğiyle Abdallar topluluğu Kırşehir Ustalar Topluluğu olarak kuruldu. Vefat etmeden önce en son Kırşehir'e bir konsere gelmişti Neşet Ertaş. O zaman görüştük. Eskiden 15-16 yaşlarına kadar gençler köçek oynardı. 17'ye vardığında köçekliği bırakır, sesi iyiyse saz, iyi değilse davul zurna çalardı. Sesim iyi değildi. Bozlaklar iyi sesle söylenir.
Bozlak - 22.10.2016
Kick Boks Milli Takımı Slovenya'ya Gitti
Sporcular: Ahmet Kaplan, Ali Çakır, Ali Osman Atasoy, Alparslan Bozlak, Aycan Kaya, Ayça Adıgüzel, Bedirhan Zomp, Bilgenur Sarıtaş, Buğra Tugay Erdoğan, Burak Eymür, Cebrail Ggençoğlu, Çiğdem Kırvaç, Duygu Turan, Ebru Ünal, Ebru Ünver, Ece Çakır, Emine Arslan, Emrullah Özkur, Gizem Nur Yıldız, Gökhan Zorlu, Göknur Yaşın Dündar, Gülüzar Kara, Halil İbrahim Yalçınkaya, Hamdi Saygılı, Hüsnü Sarı, İbrahim Bağlı, İsa Akbaş, Kübra Aktaş, Kübra Karabağ, Mahmut Keleş, Mehmet Muhittin Saltık, Mevlane Altuntaş, Muhammet Furkan Çığrık, Mukadder Batır, Mustafa Kol, Neval Çavcı, Nizam Turan, Nuri Çınar, Oğuz Sever, Özgür Korkut, Recep Men, Rıfat Kaya, Sebilegül Çalık, Seda Duygu Aygün, Sevilay Taş, Soner Şen, Şafak Görgülü, Şerif Yalçın, Şükran Tebaa Büyükdemir, Teoman Gür, Turgut Dağdağan, Yeliz Koblay, Zihni Sönmez.
Bozlak - 27.09.2016
Neşet Ertaş'ın Ölümünün 4. Yılı
"Bozkırın tezenesi" olarak bilinen bozlak ustası Neşet Ertaş, tavsiyesiyle Abdal kültürünün yaşatılması için kurulan Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğunun üyeleri tarafından mezarı başında anıldı.
title