Baykal: "Uyarılarımızın Yerinde Olduğu Ortaya Çıktı"

Baykal: "Uyarılarımızın Yerinde Olduğu Ortaya Çıktı"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB İlerleme Raporunda Kıbrıs'la İlgili İfadelerin Kabul Edilemez Olduğunu Belirterek, "CHP'nin Daha İşin Başından Beri Kıbrıs Konusunda Yaptığı Uyarıların Ne Kadar Önemli, Yerinde Olduğu Bu Raporla Bir Kez Daha Ortaya Çıkmıştır" Dedi.

Baykal:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB İlerleme Raporunda Kıbrıs'la ilgili ifadelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, ''CHP'nin daha işin başından beri Kıbrıs konusunda yaptığı uyarıların ne kadar önemli, yerinde olduğu bu raporla bir kez daha ortaya çıkmıştır'' dedi.

Sosyalist Enternasyonal Toplantısı dönüşünde Atatürk Havalimanı VIP Salonunda açıklama yapan Baykal, AB İlerleme Raporunu değerlendirdi.

Bu raporun, her zamanki rapordan daha çok ilgi çektiğini kaydeden Baykal, AB ile Türkiye ilişkilerinin artık çok daha özenli ve dikkatli yürütülmesinin kaçınılmaz hale dönüştüğü bir noktaya gelindiğini söyledi.

Raporun, Türkiye'nin Kıbrıs'la ilgili olarak somut bir adım atmasını talep etme noktasında olduğunu ifade eden Baykal, şöyle dedi:

''Bu rapor, ilk kez belki hüküm vermekten kaçınıp, komisyonun değil konseyin, yani devlet başkanları zirvesinde (siz kararınızı alın) demiştir. Bir anlamda komisyon, alınması söz konusu olan kararın kendisini aştığı, çok önemli sonuçlar doğurabileceği için bu kararı komisyonun değil, devlet başkanlarının almasının gerekli olduğunu değerlendirmiştir."

Şimdi Türkiye'nin önüne getirilen konunun, ''17 Aralık'ta kabul edilen ve 29 Temmuz 2005'te Dışişleri Bakanı'nın imzaladığı protokolün gereğinin yapılması'' olduğunu ifade eden Baykal, şöyle devam etti:

''Bizden bunun istenmesi haklı değildir, doğru değildir. Kıbrıs konusunda ne Türkiye'ye, ne KKTC'ye baskı yapmayı haklı gösterecek neden vardır. Bu, Kıbrıs sorununun çözümüne katkı yapacak bir yaklaşım değildir. Ama bu konuda bize baskı yapılmasına fırsat verecek bir yanlış politika izlenmiştir.

Kıbrıs konusunda AB büyük yanlışlar yapmıştır. Şimdi o yanlışların bedelini bize ödettirmeye çalışmaktadırlar. Bu konuda Hükümet'in sağlam durması lazımdır. Bu noktada Kıbrıs'la ilgili hiçbir ödün verilemez.''

ABD'deki seçim sonuçlarına değinen Baykal, Amerika'daki seçim sonuçlarının tarihi bir dönüşüm olduğunu belirterek, ''Amerika'nın siyasi yapısını anlamlı bir şekilde değiştirecek sonuçlar bu seçimle ortaya çıkmıştır'' dedi.

Amerika'daki ekonomik verilerin iyi olması ve işsizliğin tarihin en düşük seviyesinde bulunmasına rağmen iktidarın tarihi bir oy farkı yaşadığını kaydeden Baykal, şöyle devam etti:

''Bunun sebebinin Irak müdahalesi olduğu, araştırmalarda açıkça ortaya çıkmıştır. Bu, bizi önemli bir noktaya getiriyor. Yani Amerika'nın kendisi, Amerikan Cumhurbaşkanı'nın açtığı doğrultudaki gelişmeyi sorgulamaya başlamıştır. Ve bu konuda tavır takınmaya başlamıştır. Bunu çok belirleyici olarak görüyorum. Türkiye'de bu konu bizim önümüze getirildiği zaman, başta CHP olmak üzere toplumun büyük kesiminin takındığı tutumun bu gelişmeyle bir kez daha doğrulandığına tanık oluyoruz.''

Katıldığı Sosyalist Enternasyonal Toplantısını da değerlendiren Baykal, toplantının çok yararlı ve başarılı geçtiğini söyledi.

Baykal, toplantıda solun gerçek gündemi olan açlık, yoksulluk gibi ekonomik ve sosyal sorunların tartışıldığını kaydetti.