Bartın Tso'dan Gto'ya Ziyaret

Bartın Tso'dan Gto'ya Ziyaret

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (Btso) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kemik, Beraberinde Yönetim Kurulu ve Bazı Meclis Üyeleriyle Gaziantep Ticaret Odası'nı (Gto) Ziyaret Etti.

Bartın Tso'dan Gto'ya Ziyaret

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kemik, beraberinde Yönetim Kurulu ve bazı meclis üyeleriyle Gaziantep Ticaret Odası'nı (GTO) ziyaret etti.

GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve Yönetim Kurulu üyeleriyle ile bir araya gelen BTSO Heyeti'ne Gaziantep'in sosyal-kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgiler verildi. Ziyarette konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Bartınlı işadamlarını Gaziantep'te görmekten ve ağırlamaktan çok büyük mutluluk duyduklarını belirti. Konuşmasında Gaziantep'in sosyal-kültürel ve ekonomik yapısı ile ilgili bilgiler de veren GTO Başkanı Aslan, "Gaziantep'in bugün geldiği noktayı anlayabilmek için önce geçmişinin iyi bilinmesi gerekir. Ticaret ve girişimcilik bu toprakların ve bu topraklarda yaşayan insanların genlerinde var" dedi.

Gaziantep'in tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, İpek Yolu üzerinde olması sebebiyle tarih boyunca hep ticaretin merkezi konumunda olduğuna dikkat çeken Aslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gaziantep'te 4 organize sanayi bölgesinde 700'ün üzerinde sanayi kuruluşu, kentin değişik bölgelerinde 10 binden fazla küçük ve orta ölçekli işletme üretim yapmakta. Türkiye'de ne üretiliyorsa şehrimizde de aynı ürün üretilebilmekte. Ciddi bir ticaret potansiyeline sahibiz. Özellikle coğrafi konumumuz nedeniyle yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkeziyiz. Kent olarak önemli vizyonlarımız, hedeflerimiz var. Hedeflerimiz doğrultusunda, Ortak akılla bu kenti yönetiyor ve hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Tüm kurumlar el ele vermiş durumdayız. Kentimizin gelmiş olduğu nokta ve elde edilen başarıların sırrı burada yatmakta. Çünkü kurumlar olarak önünüze yeni vizyon ve hedefler koymaz, el ele yürümezseniz başarı da zor gelir. Biz bunu şuana kadar başarmış durumdayız. Gelişmeyi arzulayan kentlerin de en başta ortak aklı tesis etmeleri ve belirledikleri hedefe el ele, kol kola yürümeleri lazım." BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kemik ise konuşmasında, odalarla tanışıp, kaynaşma amacıyla düzenledikleri gezi kapsamında Gaziantep'e geldiklerini, Gaziantep'te olmaktan ve GTO yönetimi ile bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. BTSO Başkanı Kemik, "Gaziantep'i ve Gaziantep Ticaret Odası'nı yakından takip ediyor ve birçok konuda kendimize örnek alıyoruz. Bartın, bugüne kadar hep göç veren bir ildi. Ancak önümüzdeki süreçte sağlanacak gelişim süreci ile artık göç alan bir şehir olmayı arzuluyoruz" diye konuştu.

GTO Meclis Başkanı Zeki Yağcı da, Türk iş adamlarının çoğunluğunun Türkiye'nin neresinde ne üretildiğini, nasıl üretildiğini bilmediğini bunun da büyük bir eksiklik olduğunu belirterek, "Bu anlamda BTSO'nun gerçekleştirdiği geziyi anlamlı ve yerinde buluyoruz. Ne yazık ki Türk iş adamlarımız, Avrupa'nın, Asya'nın, Afrika'nın herhangi bir ülkesinde ve şehrinde ne üretildiğini adı gibi bilirken, kendi ülkesinde ne üretiliyor, kaça üretiliyor, nasıl üretiliyor bilmiyor. Bu bana göre çok büyük bir eksiklik. Yurt içindeki bu tür geziler sıklıkla yapılmalı ve iş adamlarımızın kendi ülkesini tanımaları teşvik edilmeli" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, oda başkanları günün anısına karşılıklı plaket ve çeşitli hediyeler takdim etti.

(OÇ-OÇ-E) 19.05.2008 17:16 TSİ

Kaynak: İHA