Herkes turizm sektörüne geçti, şimdi 5 bin TL maaşla çalışacak otobüs şoförü bulamıyorlar - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Herkes turizm sektörüne geçti, şimdi 5 bin TL maaşla çalışacak otobüs şoförü bulamıyorlar

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Antalya'da aylık geliri 5 bin TL'ye kadar ulaşan otobüs şoförü aradıklarını ama bulamadıklarını söyleyen Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Arslan, "İŞKUR üzerinden müracatımızı yaptık, 50 şoför açığımız var diye ama istediğimiz rakama ulaşamadık. Gazetelere ilan verdik yine istediğimiz dönüşü alamadık" dedi. Arslan, şoför bulamama sebeplerini ise kentte turizm sezonun açılmasıyla birlikte insanların bu sektörde çalışmaya başlamaları ile açıkladı.

Antalya'da turizm sezonun açılmasıyla birlikte otobüs şoförlerinin, turizmde çalışmaya başladıklarını bu sebeple de otobüs şoförü kadrolarında 50 tane şoför açığı olduğunu söyleyen Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Arslan, 5 bin TL maaş ile şoför aradıklarını ama bir talep göremediklerini belirtti.

Arslan, 10-15 kişinin başvuru yaptığını ama yeterli sayıya ulaşamadıklarının altını çizerek İşkur üzerinden başvuru yaptıklarını ve gazetelere iş ilanı verdiklerini şoför olmak isteyen adayların başvurularını beklediklerini söyledi.

"MAAŞLAR 5-6 BİNE KADAR ÇIKIYOR"

Müracaatların dün itibari ile başladığını belirten Antalya Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Yasin Arslan, "Antalya, turizm şehri olduğu için bizimle çalışan birçok şoför yaz aylarında turizme yöneliyor. Bu sebeple araçlarda şoför eksikliği oldu. İŞKUR üzerinden müracaatımızı yaptık, 50 şoför açığımız var diye ama herhangi bir talep gelmedi. Gazetelere ilan verdik yine arayan olmadı. Normalde asgari ücretle şoför çalıştırıyoruz. Çalışma saatlerimiz esnek olduğundan dolayı maaşlar 5 bin- 6 bin civarına çıkıyor. Günlük yevmiye üzerinden hesapladığımızda 180-200 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Araçlarımız ortalama 25 gün civarında çalışıyor. Bunun için müracaatlar dün itibari ile başladı" diye konuştu.

"ANTALYA'YI BİLEN YA DA BİLMEYEN FARK ETMEZ"

Şoför olmak isteyen adayların şehri bilmelerinin zorunlu bir şart olmadığını belirten Arslan, "Şoför olmak isteyen adayların öncelikle 12 metre otobüs kullanmış olması tercihimiz. O olmadığı zaman kamyon gibi araçlar kullanmış olan, Antalya'yı bilen veya bilmeyen fark etmez, E sınıfı ehliyeti olan ve SRC ve psikoteknik belgeleri olan bütün şoför esnafımız müracaat edebilir" şeklinde konuştu.

Adayları şoförler odasına beklediğini söyleyen Arslan, "İşe ihtiyacı olan, E sınıfı ehliyeti ve SRC'si olan bütün kardeşlerimizi Antalya Otobüsçüler odasına bekliyorum. İnşallah gelirler, biz buradayız" ifadelerini kullandı.

Herkes turizm sektörüne geçti, şimdi 5 bin TL maaşla çalışacak otobüs şoförü bulamıyorlar
İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri
Yorumlar (9)
Çağdaş Karakaya:daha çok beter olmak istemiyorsanız ınsanların hakkını yemeyin
Ferit Korkmaz:50 şöför az sayın başkanım hiç bulamayacaksiniz pandemi sürecinde işsiz kalan şoförleri düşündünüzmü ha birde esnek çalışma der işe alırsınız 15 calistirirsiniz yazık insanlara masa başında klima karşısında oturup konuşmak kolay tabiki tüm şoför arkadaşlarımın hakkını ALLAH cc soracak inşallah asgari ucrete 12 metre otobüs temizlenmez 5 binlara verdiginizmi gözleriniz fal taşı gibi açılıyor zaten çalışan soforde o paranın hayrını görmez tek temennim inşallah hiç şoför bulamayasiniz turkiye genel
Alper Ünver:haklı insanlar
500