Almanya'da 20 Metrekarede Kuruldu, 20 Bin Metrekareye Ulaştı

Almanya'da 20 Metrekarede Kuruldu, 20 Bin Metrekareye Ulaştı

Almanya'nın Düsseldorf kentinde 37 yıl önce, iki kardeş Mustafa ve Hüseyin Kuru'nun temellerini attığı Marmara GmbH, Almanya'da etnik pazarın en büyük şirketlerinden biri oldu.

Almanya'da 20 Metrekarede Kuruldu, 20 Bin Metrekareye Ulaştı

Almanya'nın Düsseldorf kentinde 37 yıl önce, iki kardeş Mustafa ve Hüseyin Kuru'nun temellerini attığı Marmara GmbH, Almanya'da etnik pazarın en büyük şirketlerinden biri oldu. Kuru kardeşler, gıda sektöründe faaliyet gösteren Marmara GmbH'yı, Almanya'ya yoğun Türk işçi göçünün olduğu yıllarda gıda sektöründeki boşluğu görerek kurdular. O dönemde Türk işçilerin Almanya'da bulamadığı bazı gıda maddelerini ithal etmek amacıyla Düsseldorf halinde 20 metrekarelik bir alanda kurulan Marmara GmbH, artık çok farklı bir noktada. Zaman içinde diğer aile fertlerinin de katılımı ve katkısıyla büyüyen şirket bugün 20 bin metrekare kapalı alanda, 200 çalışanı ve üç rakamlı milyon Euro'luk ciroyla faaliyetini sürdürüyor. Marmara ve Harika adı altında yaklaşık 20 ürün grubu ve bin ürün çeşidi olan şirket ayrıca Türkiye'deki belli başlı markaların Avrupa distribütörlüğünü yapıyor.

Şirket genç kuşağa emanet

Marmara GMBH'nın temellerini atan Kuru ailesinin ilk kuşağı, işleri bugün gençlere bırakmış vaziyette. Şirketin genel müdürü, Londra'da Uluslararası İşletme okumuş olan 32 yaşındaki Volkan Kuru. Marmara GmbH'yı her yıl büyütmeyi başaran Genel Müdür Kuru, başarısını şirketin her kademesinde çalışarak elde ettiği deneyime ve aldığı iyi eğitime bağlıyor. Volkan Kuru, Marmara GmbH hakkında, "En etkin olduğumuz ülkeler Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İskandinav ülkeleri. Faaliyet alanımız sebze ve meyve ile kuru gıda. Kuru gıdayı ise, kendi Marmara ve Harika markalı ürünlerimiz ile Avrupa bayiliğini yaptığımız markalar olarak ikiye ayırabiliriz" dedi.

"Almanlar sucuğa sucuk diyor"

Volkan Kuru, Almanya'da Türkler tarafından kurulan ve gıda sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin en büyük başarısı olarak Türk mutfağının Avrupa'da tanıtılmasını görüyor. Marmara GmbH Genel Müdürü Kuru bu konuda şunları söyledi: "Gıda firmaları olarak en başta, Avrupa'da yaşayan Türklere ihtiyaçları olan her türlü gıda ürününü, nereden gelmesi gerekiyorsa oradan getirerek, başarılı bir şekilde sunmayı başardık. Bunun yanı sıra bazı Türk ürünlerini Türk kimliğiyle Avrupalıların mutfaklarına sokabildik. Örneğin Almanya'da sucuğun ticari ismi 'Knoblauchwurst nach türkischer Art', ancak hiçbir Alman bu şekilde demiyor, sucuğa sucuk diyor. Aynı şey, ayran, helva, tahin için de geçerli; son yıllarda çok trend olan bulgur için de geçerli. Bu tür ürünlerin menşeinin Türkiye olduğunu, Türk mutfağından gelen ürünler olduğunu kanıtlayabildik. Bunları bir Alman'a Fransız'a, Hollandalıya, Belçikalıya sevdirdik. Bugün bu otantik Türk ürünlerini, Türk kimliğiyle Avrupalıların mutfaklarında görebilirsiniz." - Aytaş