Adana'da Yerel Yönetimler

Adana'da Yerel Yönetimler

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak, Türkiye'de İlk Defa Adana ve İzmir'de Kalkınma Ajansı Kurulduğunu Söyleyerek, Meclis Üyelerinden Devletin Kalkınması İçin Proje Üretmelerini İstedi.

Adana'da Yerel Yönetimler

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aytaç Durak, Türkiye'de ilk defa Adana ve İzmir'de Kalkınma Ajansı kurulduğunu söyleyerek, meclis üyelerinden devletin kalkınması için proje üretmelerini istedi.

Başkan Aytaç Durak, Büyükşehir Belediyesi şubat ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmada, Adana'da açılan Çukurova Kalkınma Ajansı'nın Adana ve Mersin illerini kapsadığını ve bu yıl 25 milyon YTL bütçeyi projelere ayıracaklarını ifade ederek, "Büyükşehir belediyesi olarak Kalkınma Ajansı'na 1.5 milyon YTL kaynakta biz aktaracağız. Kalkınma Ajansı ülkemizin kalkınması için kuruldu ve proje bekliyor. Antenleri açın ülkemizin kalkınması için proje üretin" dedi.

Durak, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan tüm ilçe ve ilk kademe belediyelerinde yol ve kaldırımlardaki büfe, seyyar satıcı işgallerinin önlenmesi, yol üzerine kurulan pazarların sabit semt pazarlarına taşınmasıyla ilgili sorun nedeniyle ilçe belediyelerini sert bir dille eleştirerek, "Görece geldiğimiz 3 yıldan bu yana ilçe belediyeleri görevini yapmıyor. Artık ilçe belediyeleri görevini yerine getirsin" diye konuştu.

Durak, seyyar satıcılar nedeniyle pazarcının, esnafın, vatandaşın ve devletin de zor durumda kaldığına dikkat çekerek, "Bu sorun Büyükşehir Belediyesi'nin değil ancak sorun çözülmediği için el atmak zorunda kalacağız. Zabıtalarla ilgili tüm sorunlar ilçe belediyelerinin sorumluluğunda. Ancak ilçe belediyeleri 3 yıldan bu yana sorunu bir türlü çözmedi. İlçe belediye başkanlarını bu sorunları çözmeye davet ediyorum. Belediye başkanlığı paket dağıtıp, hayır çarşısı açmakla olmaz. Çözümü çok kolay olan bu sorun mutlaka çözülmeli" şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından 25 gündem maddesi görüşüldü. Maddeler oybirliğiyle ilgili komisyonlara sevk edildi.

(FK-RO-RO-Y)

Kaynak: İHA