8 Mayıs Cumartesi Kırşehir iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman? - Haberler
Haberi Paylaş

8 Mayıs Cumartesi Kırşehir iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman?

Haberler.com - Haberler | Gündem
8 Mayıs Cumartesi Kırşehir iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman?

Ramazan ayında oruçlarını tutan ve akşam ezanının okunmasını Kırşehir halkı, 8 Mayıs Cumartesi Kırşehir iftar vakti, ezan vakti ne zaman ve 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman, sorularının yanıtlarını araştırıyor. Peki, 8 Mayıs Cumartesi Kırşehir iftar vakti, ezan vakti ne zaman? 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman?

KIRŞEHİR (Haberler.com) - Oruçlarını açmak isteyen Kırşehir halkı, iftar vaktinin ne zaman olduğunu araştırıyor. Sahur vaktinin de merak edenler 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman, sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, 9 Mayıs Kırşehir sahur vakti ne zaman? 8 Mayıs Cumartesi Kırşehir iftar vakti, ezan vakti ne zaman?

Kırşehir iftar vakti: 19.50

Kırşehir sahur vakti: 03.52

Allah Resûlü, "Her oruçlunun iftarını açtığında reddedilmeyen bir duası vardır." diyerek müminlere bu sevinç ve bağışlanma vaktinde dua etmelerini öğütlemiştir. Bu hadisi Peygamberimizden nakleden sahâbî Abdullah b. Amr"ın (ra) iftar vaktinde,"Allah"ım! Senden herşeyi kuşatan rahmetin ile beni bağışlamanı dilerim." diyerek dua ettiği bilinmektedir.82

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir (Buhârî, Savm, 29, 80).

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde "bereket" (Buhârî, Savm, 80) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 99). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî', II, 209).

Güncel gelişmelerden haber dar olmak için haberler.com sayfamızı takip edebilirsiniz.

Haberler.com - Gündem
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500