20 yaş dişlerinin çekilmesi için 9 neden:

20 yaş dişlerinin çekilmesi için 9 neden:

02.01.2017 10:49 | Son Güncelleme: 02.01.2017 10:50
20 yaş dişlerinin çekilmesi için 9 neden:

Ağzımızın en arka tarafında yer alan 20 lik dişlerin, bazı durumlarda çekilmesi, varlığından daha yararlı olacağını söyleyen Dt. Yavuz İpçi, 20 lik dişlerin çekilmesinde daha fazla yarar sağlayacak 9 nedeni açıkladı:

GÖMÜK 20 YAŞ DİŞLERİNİN AĞIZA VE DİĞER ORGANLARA ZARARLARI:

- 20 yaş dişleri çoğunlukla çenede yer olmadığı için tam çıkamaz yada öndeki dişleri iterek dişlerde çapraşıklığa sebep olabilir.

- 20 yaş dişleri problemsiz çıksalar bile ağızın en arkasında kaldığı için yetersiz fırçalama sonucu çabuk çürürler.

- Gömülü kalan 20 yaş dişleri kist yapabilirler.Ve hasta bunun farkına varana kadar kemikte büyük miktarda zarara sebep olurlar.

- 20 yaş dişlerinin etrafında başlayan diş eti problemleri tüm çeneyi etkileyip diğer dişlerde de diş eti problemlerine yol açabilir.

- Alt çenede kökleri çene sinirine baskı yapabilir.Bu da çekim sırasında çeşitli problemlere yol açabilir.

- 20 yaş dişi önündeki dişin çürümesine sebep olabilir.Bu çürük özellikle yarım çıkan 20 yaş dişi sebebiyle önündeki dişin kökünde olur,bu da öndeki dişi de kaybetmemize yol açar.

- 20 yaş dişleri çoğunlukla yer darlığından yada karşısındaki dişin olmamasından dolayı çiğneme fonksiyonuna çok yardımcı olmaz ve çekildikleri zaman yerine diş yapılmasına gerek olmaz.

- Kulak ve baş ağrısına sebep olabilirler.

- 20 yaş dişleri yarım çıktıkları zaman üzerindeki diş eti tam olarak açılamaz ve enfeksiyon sebebiyle ağrıya sebep olur.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title