Rekor başvuruya ulaşıldı! 2.6 milyon kişi YKS'ye girecek

Rekor başvuruya ulaşıldı! 2.6 milyon kişi YKS'ye girecek

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Öğrencilerin uzun zamandan bu yana harıl harıl hazırlandığı 2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, hafta sonu gerçekleştirilecek. Sınav başvurularında bu yıl rekor başvuruya ulaşıldı. 1.6 milyonu ilk defa olmak üzere 2.6 milyon kişi sınava girecek.

Milyonlarca insanın geleceği açısından hayati önem taşıyan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, 26 - 27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sınava bu yıl defa çok yoğun bir ilgi olduğu ve yaklaşık 2.6 milyon aday tarafından başvuru yapıldığı öğrenildi.

1.6 MİLYONU İLK DEFA GİRECEK

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) bu yıl 2.6 milyondan fazla kişi başvurdu ve bugüne kadarki en yüksek başvuru sayısına ulaşıldı. Başvuruların 1.6 milyonunun ilk defa sınava girecek yeni mezun öğrencilerden oluştu.

GEÇEN YILIN ETKİSİ VAR

Geri kalan 1 milyonu ise sınavda yeniden kendini denemek istiyor. Geçen yıl sınavın ve yerleştirmelerin pandemi atmosferinde yapılmasının bu yılki sınava başvuru sayısını artırdığı tahmin ediliyor.

Uzmanlar, öğrenciler için en büyük tehliken kaygı olduğunu vurgularken, stresi azaltmak için şu önerilerde bulundu:

"Sınava, en iyi olduğun konudan başla. Böylece kendini daha iyi hissedersin. Zamanı doğru kullanmaya dikkat et! Takılıp kaldığın bir soru olursa üzerine büyükçe bir işaret koy, daha sonra o soruya geri dön. Böylece zaman kaybını engelleyebilirsin. Bilmediğin soruya hatta emin olmadığın soruya yanıt verme.

"PARAGRAFTA ÖNCE SORUYU OKU"

Her yanlışın doğrularından götüreceğini unutma. Paragraf sorularında önce soruyu, daha sonra paragrafı oku. Böylece paragrafı okurken sorunun yanıtını içinde arayabilir, soruyu daha kolay çözebilirsin. Küçük molalar vererek rahatla. Testler arasındaki geçişler bunun için fırsat olabilir.

"KAYDIRMA RİSKİNİ UNUTMA"

Bu aralarda; oturuş şeklini düzelt, ufak esneme hareketleri yap, derin nefes alarak nefes alma düzenini güncelle. Bunlar seni rahatlatacaktır. Sınavda maske takacağın için nefesin önemi daha da artacaktır. Nefes alışverişini ara ara kontrol etmende yarar var. Düşük ihtimal de olsa kaydırma riskin olduğunu unutma. Yanıt anahtarını işaretlerken kitapçıktaki soru ile aynı mı, kontrol et. Sınav öncesinde ve sınav sırasında duyacağın kaygı dozajında olursa sınava odaklanmana katkı sağlar, seni motive eder.

"POZİTİF OLMAYAN İNSANLARDAN UZAK DUR"

Yine de sen pozitif olmayan ve kaygını artıran insanlardan bu süreçte uzak dur. Bu sınav, ne ilk ne de son olacak. Dünyanın sonu da değil. Sınavın sonucu ne olursa olsun seni seven insanlar yine sevecekler."

Rekor başvuruya ulaşıldı! 2.6 milyon kişi YKS'ye girecek
Rekor başvuruya ulaşıldı! 2.6 milyon kişi YKS'ye girecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (1)
FAKIR VATANDAS: 2.6 milyon sayısı size neyi iade ediyor. 900 bin kişi mezun olurken.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title