Türkiye'nin Brezilya'ya ihraç ettiği yerli solunum cihazları Sao Paulo'ya ulaştı

Koronavirüs salgını sonrası Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi ile geliştirdiği solunum cihazları dünyaya nefes olmaya devam ediyor. Dünyada en çok vaka görülen ikinci ülke olan Brezilya'ya ihraç edilecek 1500 solunum cihazından 650 adeti teslim edildi. Türkiye daha önce de Litvanya'ya 20 adet cihaz satmıştı.

07.06.2020 23:53 | Son Güncelleme: 08.06.2020 10:47

Türkiye'de üretilip Brezilya'ya ihraç edilen 650 yerli solunum cihazı, ülkenin Sao Paulo eyaletine ulaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından, Brezilya'nın Sao Paulo eyaletine satılan solunum cihazlarının teslim alınmasına ilişkin görüntüleri paylaştı.

"DÜNYAYA NEFES OLAN YERLİ SOLUNUM CİHAZLARIMIZ VAR"

Bakan Varank, paylaşımında "Videodaki tırlarda milli teknoloji hamlesi var. Dünyaya nefes olan yerli yoğun bakım solunum cihazlarımız var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde sahip çıktığımız insanlık değerleri var" ifadelerine yer verdi.

Yerli üretim solunum cihazları Brezilya'ya nefes olacak

TOPLAMDA 1500 ADET İHRAÇ EDİLECEK

Brezilya basınında çıkan haberlerde, Türkiye'den alınan 1500 solunum cihazından 650'sinin teslim edildiği ve pazar günü itibarıyla bölgedeki hastanelere dağıtımının yapılacağı belirtildi.

EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN İKİNCİ ÜLKE

Nüfusu 210 milyonu aşan Brezilya, dünyada ABD'nin ardından en çok Kovid-19 vakasının görüldüğü ülke olarak öne çıkıyor. Latin Amerika bölgesinde salgının merkez üssü haline gelen ülkede bugüne kadar, 35 bin 930 kişinin hayatına mal olan virüs 672 bin 846 kişide görüldü.

DAHA ÖNCE LİTVANYA'YA DA SATMIŞTIK

Arçelik, Biyovent, Aselsan ve Baykar mühendislerince yoğun mesai yapılarak salgın döneminde geliştirilen yerli ve milli solunum cihazları daha önce de Litvanya'ya ihraç edilmişti. Litvanya'ya tanesi 17 bin 500 dolardan 20 adet cihaz satılmıştı.

Türkiye'nin Brezilya'ya ihraç ettiği yerli solunum cihazları Sao Paulo'ya ulaştı

Kaynak: AA

Şu an buradasınız: Türkiye'nin Brezilya'ya ihraç ettiği yerli solunum cihazları Sao Paulo'ya ulaştı - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.6.2020 10:43:26. #1.14#
title