Yangın Söndürme Uçakları Görev Başında

Yangın Söndürme Uçakları Görev Başında

Orman Yangınları Başta Olmak Üzere Doğal Afetler ve Kurtarma Çalışmalarında Kullanılmak İçin Kiralanan 2 Amfibi Tipi Uçak Göreve Başladı.

Yangın Söndürme Uçakları Görev Başında

Orman yangınları başta olmak üzere doğal afetler ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak için kiralanan 2 amfibi tipi uçak göreve başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), doğal afetlerde kullanılmak geçtiğimiz yıllarda kiraladığı çok amaçlı söndürme uçakları bu yıl 2 yıllığına kiraladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın talimatıyla uçaklar, İstanbul ve Türkiye genelinde çıkabilecek orman, sanayi yangınları, deniz kazaları, deniz çevre kirliliği ve benzeri olaylarda kullanılacak.

Uçaklar, 2007 ve 2008 yıllarında 15 Mayıs-31 Ekim tarihleri arasında her yıl için 550 saat olmak üzere toplam bin 100 saat devriye uçuşu yapma şartında 8 milyon 525 bin euroya kiralandı. İki uçak geçen sene 4 milyon 290 bin euroya kiralanmıştı. Uçakların bakım-onarım, personel giderleri, yakıt giderleri, konaklama, vergiler, gümrük işlemleri, sigorta işlemleri İtalyan SOREM SRL firmasına ait olacak. İstanbul'da 240 bin hektar ormanlık alan ve 398 kilometrelik kıyı şeridinde görev yapacak olan uçaklar,

gerekli durumlarda İstanbul dışında da olaylara müdahale edecek.

UÇAKLAR 53 YANGINA 4 MİLYON LİTRELİK SU BOŞALTTI

Yangın söndürme uçakları geçen yıl 5 ayda müdahale ettiği 53 yangında yaptığı 811 sortiyle yaklaşık 4 milyon litre suyu yangın bölgelerine boşalttı. Uçaklar ayrıca orman yangınları ve İstanbul Boğazı'nı kirleten gemilerin tespiti için 300 saat keşif uçuşu yaptı. CL 215 tipi amfibi tipi yangın söndürme uçağı yurtdışında 1, İstanbul dışında 14, İstanbul içinde ise 38 yangına müdahale etti. Uçaklar, yangınları söndürmek için toplam 210 saat uçarak 818 sorti yaptı. Deniz, gölet ya da barajlardan 12 saniyede

5 bin litre su alan uçaklar, müdahale ettikleri yangın bölgelerine yaklaşık 4 milyon litre su boşalttı.

Uçaklar geçen sene 49 orman, 1 havaalanı, 1 sazlık alan, 2 fabrika yangınına müdahale etti. Gürcistan'da çıkan orman yangınlarına müdahale eden uçaklar, İstanbul dışında da İzmir-Torbalı, Bilecik, İnegöl, İzmir-Selçuk, Bodrum-Milas, Bursa, Kaş, Datça ve Çanakkale'deki yangınlara müdahale etti.

UÇAKLARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Karaya ve suya inebilen (amfibi) gövdeden su atabilen uçaklar, Amerika, Kanada, Yunanistan, Portekiz, İtalya ve Macaristan'da da doğal afetler ve orman yangınlarında kullanılıyor. Uçaklar yangın söndürme ve kurtarma eğitimi almış pilotlar tarafından kullanılacak. AKOM bünyesinde çalışacak olan uçaklar gerekli hallerde İstanbul dışındaki olaylara da müdahale edecek.

CL 215 tipi uçaklar, karaya ve suya inebiliyor, 12-15 saniyede su depolarını doldurabiliyor, 5 bin litre su alıyor, 5 saniyede su boşaltabiliyor, göl, deniz, dere, barajlardan su alabiliyor, yangına 45 metre yaklaşabiliyor ve 2 bin kilometre menzili bulunuyor ve 5.5 saat havada kalabiliyor.

(İST-ED-ÖK-Y)

Kaynak: İHA