ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız

ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız

Anadolu Ajansı / Islam Doğru - Haberler | Ekonomi

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Tahran yönetimiyle devam eden nükleer anlaşma müzakereleri için İran ekonomisini rahatlatacak bazı yaptırımları hafifletmeye açık olduğu sinyalini verdiği belirtildi.

Wall Street Journal'ın konuya aşina kişilere dayandırdığı haberine göre, ABD'nin, İran Merkez Bankasına, ulusal petrol ve tanker şirketlerine, çelik, alüminyum da dahil olmak üzere diğer birkaç önemli ekonomik sektöre yönelik terör yaptırımlarını kaldırmaya açık olduğu kaydedildi.

Haberde, üst düzey bir Avrupalı yetkilinin de Washington'un ayrıca tekstil, otomobil, nakliye ve sigorta gibi sektörler için potansiyel yaptırımların hafifletilmesine yeşil ışık yaktığı değerlendirilmesine yer verildi.

YAPTIRIMLARIN YARISI HAFİFLETİLEBİLİR

İran'ın söz konusu sektörleri ABD ile 2015 yaptığı Nükleer Anlaşma kapsamında tekrar geri kazanmaya çalıştığı, nükleer anlaşmaya geri dönmesi için, ülkeye karşı uygulanan yaklaşık bin 500 yaptırımın sadece 800'ünün hafifletilmesinin yeterli olacağı ifade edildi.

ABD'NİN ADIMLARI MÜZAKERELERDE BELİRLEYİCİ OLACAK

Görüşmelere aşina olanlar, ABD'nin hafifletmeye hazır olduğu yaptırımların sınırlarını daha net bir şekilde ortaya koymasıyla müzakerelerde ilerleme kaydedileceği yorumunu yaparken, ABD'li diplomatların ise süreci gelecek haftalarda zorlu görüşmelerin beklediğini ve kaydedilen ilerlemenin kırılgan olduğu uyarısında bulunduğuna dikkati çekildi.

YAPTIRIMLARIN ÇOĞU TRUMP DÖNEMİNDE GETİRİLMİŞTİ

Biden yönetiminin kaldırmayı düşündüğü yaptırımların çoğu, 2018'de Nükleer Anlaşmadan tek taraflı olarak çekilen eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından İran'a getirilmişti.

ABD'den İran'a uygulanan yaptırımlarla ilgili geri adım sinyali: Hafifletmeye hazırız

Kaynak: Anadolu Ajansı / Islam Doğru

Haber Yorumları (2)
MAHMUT KUTLU : Her şeyden önce Suriye'de yaşanlar, Orta Doğu da ki büyük İsrail devleti için atılan adımların ilki Türkiye ye yolanan Suriyeliler Bir kurulacak Kenan diyarının temizlik aşamasıdır, daha sonraki adımlar,mossadın Esat'a suikastı ve rejimin İsrail tarafından kurulması ve İsrailoğullarına hizmet eden bir hükümet kurulması ve isral emperyalist düşüncesinin o coğrafyaya empoze edilmesidir.Tabi ki hepsi aşama aşama, Türkiye'nin çok uyanık ve tetikte olması gerek bu önümüzdeki 200 yıl içinde bendensöy
ORHAN TUNA: İsrail savaşa izin vermez. Yahudiler dünyada rahatlar savaş çıkarsa zarar gorurler ve Rusyayla kavgaya izin vermiycekler ABD'nin kulağını cektiler
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title