Vali Lekesiz: Kadınların İstihdamı Ülke Ekonomimize Ciddi Katkılar Sağlayacaktır

Vali Lekesiz: Kadınların İstihdamı Ülke Ekonomimize Ciddi Katkılar Sağlayacaktır

09.10.2010 19:08 | Son Güncelleme: 09.10.2010 19:08
Vali Lekesiz: Kadınların İstihdamı Ülke Ekonomimize Ciddi Katkılar Sağlayacaktır

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Turizm Başta Olmak Üzere Her Alanda Kadınların İstihdam Edilmesi Gerektiğini Söyledi. Vali Lekesiz, Kadınların Farklı Sektörlerde Çalışmasıyla Birlikte Mevcut Gelirin Kat Kat Artacağını Vurguladı.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, turizm başta olmak üzere her alanda kadınların istihdam edilmesi gerektiğini söyledi. Vali Lekesiz, kadınların farklı sektörlerde çalışmasıyla birlikte mevcut gelirin kat kat artacağını vurguladı.

Hatay'ın Samandağ İlçesinde, AB destekli Turizm Sektöründe Kadın İstihdamı Geliştirme Projesinin tanıtımında konuşan Lekesiz, turizm başta olmak üzere çeşitli sektörlerde kadınların yer bulabilmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Ülke gelirinin artmasına katkıda bulunacak giriş ve projelerin sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Hatay Valisi Lekesiz, ''Kadınların düşük işgücüne katılım ve istihdam oranları Türkiye'nin istihdam alanındaki en önemli sorunlarından birisidir. AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye'deki kadın istihdam oranları son derece düşüktür.'' diyerek mevcut istihdam kapasitesinin arttırılması gerektiğini belirtti. Nitelikli insan gücüne her zaman önem verdiklerini kaydeden Vali Celalettin Lekesiz, yaşanılan bilgi çağının hem getirilerinin hemde kayıplarının olduğunu anlattı. Lekesiz, ''21.yüzyıl farklı bir yüzyıl. İhtiyaçlar çeşitlendi, ihtiraslar arttı, hayat standartları çok üst noktalara taşındı. Dizginlenemeyen meraklar ve bunun beraberinde getirdiği külfetler var. Bunlar yaşanılan durumlar. Bilgi çağının beraberinde getirdiği hem sorunlar hem de avantajlar var. Dünyanın her köşesinde ne varsa artık anında haberdar olabilmemizi sağlıyor. Daha iyiye gidebilmek için toplumda iyiyi kötüyü ayırabilecek bir toplum olmalıyız. Gelirimizi artırmazsak gelişemeyiz. Bu tür girişimler istihdamı artırmamıza yardımcı olacaktır." dedi.

Bir ülkede, yetişmiş insan kaynağı ve finansın olması durumunda o ülkede verimin artacağını söyleyen Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ''Bu proje bittiğinde inanıyorum ki kadınlar daha iyi yerlere gelecektir. İş istihdamı daha verimli ve daha kaliteli bir yere gelecektir. Kadınlar nüfusun yarısını oluşturuyor. Bazı projeler üreterek iş olanağı ve kaliteli hizmet ortaya atmaktayız." diye konuştu.

Gerçekleşen toplantıda Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) öğretim görevlisi Kazım Kocabozdoğan tarafından programa ilişkin tanıtım ve sunum yapıldı. Sunumda, 30 kadının istihdam edileceği bu projeye başvuruların 28 Ekim'de sona ereceği belirtildi. Projeye dahil olacak kadınlara 5 ay boyunca haftada bir gün Kız Meslek Lisesi'nde teorik eğitim verileceği, 3 ay boyunca turistik işletmelerde staj yapacak olan kadınlara staj sonunda bir sertifika verileceği aktarıldı.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Vali Lekesiz: Kadınların İstihdamı Ülke Ekonomimize Ciddi Katkılar Sağlayacaktır - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:33:48. #1.14#
title