Uras, Bakan Güler'e Ttk'daki Yolsuzluk İddialarını Sordu

Uras, Bakan Güler'e Ttk'daki Yolsuzluk İddialarını Sordu

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler'e Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndaki (TTK) yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını sordu.ÖDP Genel Başkanı Uras, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler'in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun "Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun 2006 yıl...

Uras, Bakan Güler'e Ttk'daki Yolsuzluk İddialarını Sordu

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler'e Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndaki (TTK) yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını sordu.

ÖDP Genel Başkanı Uras, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mehmet Hilmi Güler'in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun "Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun 2006 yılı Raporu"nun kurumdaki yolsuzluk ve usulsüzlükleri ortaya koyduğunu kaydetti. Rapordaki tespitlere göre, kurumda, Kamu İhale Kanunu'na tabi olmadan işleri yürütmek için işin bedelini düşük gösterip, daha sonra yıl içerisinde yüzde 150 oranında arttırarak kanuna karşı hile yoluna gidildiğini ve ihaleye katılma koşulları taşımayan firmaların ihaleye davet ederek ihaleye katılmalarının sağlandığını ifade eden Uras, şunları kaydetti:

"İhaleyi kazanan firma dışındaki bir firmanın damga vergisi ve diğer sorumlulukları ödemesine olur vermeleri, belirlenen maliyet biriminin üstünde bir bedelde teklif verilmesine karşın, ihalenin iptal edilmeyerek bunun yerine alınacak kömür miktarının azaltılması fiillerini işledikleri tespit edilmiş olup, görevlerin kötüye kullanıldığı, ihale usulüne aykırı davranılarak ihaleye fesat karıştırıldığı ve kamunun zarara uğratıldığı raporda belirtilmektedir"

Uras raporla ortaya konulan TTK'daki yolsuzluk ve usülsüzlükler ile kamuya uğratılan zararın miktarını sorarak önergesinde şu sorulara yer verdi:

-Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun rödovans ocaklardan üretilen kömürleri pazarlamak gibi bir sorumluluğu var mıdır? Sözleşmelerde bununla ilgili bir madde var mıdır?

-Çatalağzı Termik Santrali'ne verilen taahhüt gereği karşılanması gereken kömür miktarının TTK tarafından üretilmesi için ne gibi önlemler alınmaktadır?

-Bu kömürlerin ikinci, üçüncü elden temin edilerek santrale verilmesinde TTK'nın ve firmaların kar/zarar miktarları belli midir?

-TTK'nın tamamen üretimden çekileceği ve ocakların özelleştirileceği doğru mudur?

-Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu'nun net bulguları varken, yetkililer hakkında herhangi bir işlem yapıldı mı? Aksi geçerli ise, işlem yapma düşünülmekte midir?" (ANKA)

(AS/ZG)