Türkiye, İsrail İle Uçak Modernizasyonu Anlaşmasını İptal Etti İddiası

Türkiye, İsrail İle Uçak Modernizasyonu Anlaşmasını İptal Etti İddiası

Türkiye'nin 50 Phantom Jetinin Modernizasyonu İçin İsrail Havacılık Endüstrisi (ısrael Aircraf Industries) İle Yaptığı 500 Milyon Dolarlık Anlaşmayı İptal Ettiği Önü Sürüldü.

Türkiye, İsrail İle Uçak Modernizasyonu Anlaşmasını İptal Etti İddiası

Türkiye`nin 50 Phantom jetinin modernizasyonu için İsrail Havacılık Endüstrisi (Israel Aircraf Industries) ile yaptığı 500 milyon dolarlık anlaşmayı iptal ettiği önü sürüldü.

İsrail`in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth`un haberine göre, Türk hükümeti İsrail`in Lübnan`a yönelik saldırılılarını protesto etmek üzere modernizasyon anlaşmasını iptal etme kararı aldı. İsrail Havacılık Endüstrisi konu hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, gazete İsrailli bir askeri yetkilinin, ¨Türkiye eski müşterimiz. Anlaşmanın iptali kötü bir sinyal¨ yorumuna da yer verdi. İsrailli yetkili, Türkiye`nin, bu aşamada filosundaki eski uçakların modernizasyonu yerine, ABD yapımı yeni nesil F-16`lara yönelebileceğini söyledi. Aynı yetkili, İsrail silah sanayiinin ürünlerine ilgi gösteren Türkiye`yi `altın madeni` olarak da nitelendirdi.
Aynı firma, 1997 yılında yapılan bir anlaşmanın ardından 54 Phantom jetinin modernizasyonunu 1 milyar dolar karşılığında gerçekleştirmiş, 2003 yılında da şu anda iptal edildiği öne sürülen 50 Phantom`luk yeni bir anlaşma imzalanmıştı.