Bakan Varank: Volkswagen Türkiye yatırımından siyasi nedenlerden ötürü vazgeçti

Bakan Varank: Volkswagen Türkiye yatırımından siyasi nedenlerden ötürü vazgeçti

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Volkswagen'in Manisa'da kuracağı fabrika yatırımından vazgeçmesine ilişkin Türkiye'den ilk resmi açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi. Bakan Varank, Volkswagen'in yatırımdan vazgeçmesinin altında siyasi nedenlerin yattığını belirterek, "Bu işte Türkiye değil, Volkswagen kaybeder" dedi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Başkanı Turgay Türker ile beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul eden Bakan Varank, görüşmede Volkswagen'in almış olduğu karara da değindi. Volkswagen'in üst yöneticisi Herbert Diess'in kendisine yazdığı mektupta, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını gerekçe gösterdiğini belirten Varank, işin altında siyasi nedenler olduğunu belirtti.

Bakan Varank konu hakkında şunları söyledi:

"Başından beri bir süreç yürüttük. Volkswagen CEO'su Diess'in bana yazdığı mektup var. 'Biz Türkiye'yi çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye'de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz.' Burada açıkça şunu da belirtiyor, 'Ben kişisel olarak Türkiye'yi çok önemli bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın doğru olduğunu biliyorum ama pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve yönetim kurulumuz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün çözümlerini mevcut fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar. Çünkü sektörün ne olacağını bilmiyoruz.' diyor.

"SİYASETEN BU İŞİ İSTEMEYENLERİN OLDUĞUNU BİLİYORDUK"

Kendisi Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için 2 kez geldi. Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı. Bize resmi açıklaması bu ama şunu da biliyorum, bu şirketler global şirketler ama yönetim kurullarına baktığınızda yerel yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Tüm bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zaten basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi."

"SİYASİ KARAR VERECEKSENİZ BU İŞE BAŞLAYIP ENERJİMİZİ HARCAMAYALIM"

Varank, global markaların siyasi karar vermemesi gerektiğine dikkati çekerek, "Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara göre karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir husus. İlk toplantıda kendilerine şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum, 'Bakın, biz Türkiye olarak önemli bir ekonomiyiz, global yatırımcıyı çok önemsiyoruz ama bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp enerjimizi harcamayalım.' O gün bize söyledikleri, 'Asla siyasi karar vermeyeceğiz.' idi." dedi.

"BU İŞTE BİZ DEĞİL VOLKWAGEN KAYBEDER"

Türkiye'ye yatırım yapan yatırımcının hem kendisinin hem ülkenin kazanacağını vurgulayan Varank, bütün yatırımcılara eşit davrandıklarını bildirdi. Varank, global firmaların kendileriyle görüştüğüne işaret ederek, "Bu işte de biz değil, Volkswagen kaybeder. Çünkü yatırımcısını ekonomik değil, siyasi kararlarla aldattığını kendileri itiraf etmiş oldu. Biz kendi otomobil projemize güveniyoruz. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye, önümüzdeki dönemde dünyanın üretimde parlayan yıldızı olacak. Türkiye'ye yatırım yapan kazanacak." diye konuştu.

Bakan Varank: Volkswagen Türkiye yatırımından siyasi nedenlerden ötürü vazgeçti
Haber Yorumları (96)
FB 34: Biz togg satıcıyız
OMY: Belki beni okuyan olmuştur bu firmanın türkiye ye yatırım yapacağı duyulur duyulmaz şöyle yazmıştım. buraya yazıyorum bunlar türkiye ye yatırım yapmayacak diyerek, çıktı neden öyle düşündüğümü söyleyeyim almanlar türkiye ye hic bir zaman türkiye için karlı yatırım yapmazlar
MEHMET: binmeyin almayın bu markadan olsun bitsin
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title