Türk Heyeti Sisam Adası'nda

Türk Heyeti Sisam Adası'nda

Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen Başkanlığındaki Türk Heyeti Kıyı Ticareti ile Kültürel ve Sosyal Alanlarda Çeşitli Ziyaretler Yapmak ve Görüşmelerde Bulunmak Üzere Yunanistan'ın Sisam Adasına Gitti.

Türk Heyeti Sisam Adası'nda

Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen başkanlığındaki Türk heyeti kıyı ticareti ile kültürel ve sosyal alanlarda çeşitli ziyaretler yapmak ve görüşmelerde bulunmak üzere Yunanistan'ın Sisam adasına gitti.

Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen başkanlığındaki Kuşadası heyetinde Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, Kuşadası Gümrük Müdürü Yusuf Koç, Kuşadası Liman Başkanı Yaşar Bakarabacak, Ege Ports Kuşadası Limanı Müdürü Aziz Güngör, Kuşadası Genç İşadamları Derneği eski Başkanı Ali Can Turan, Kuşadası Genç İşadamları Derneği Hukuk Müşaviri Ömer Günel, Kuşadası Ticaret Odası Genel Sekreteri Ekrem Çankırlı ile işadamları ve turizmciler bulunuyor.

Bilindiği gibi, önceki ay Yunanistan'ın Sisam Adası Vali Yardımcısı başkanlığındaki Yunan heyeti Kuşadası'na gelerek Kuşadası ile Sisam arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için bir dizi girişimlerde bulunmuş ve Kuşadası heyetini Sisam adasına davet etmişti. Kuşadası'ndan feribotla Yunanistan'ın Sisam adasına giden Türk heyeti, öncelikli olarak Kuşadası ile Sisam adası arasında ticaretin artırılması ve kışın da feribot seferleri yapılması için görüşmelerde bulunacak. Heyet ayrıca, kıyı ticareti konusundaki engellerin ortadan kaldırılması için resmi muhataplar arasında ikili görüşmelerde de bulunacak.

Bu arada, Sisam adasına ziyaret eden Türk heyetinin gündeminde bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan 1. Kuşadası-Sisam Dostluk Festivali de var. Kuşadası Ticaret Odası ve Kuşadası Genç İşadamları Derneği'nin katkılarıyla Kuşadası ve Sisam'da aynı anda düzenlenecek olan festivalin Temmuz ayı başında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yunanistan'ın Sisam adasını ziyaret eden Türk heyetine başkanlık eden Kuşadası Kaymakamı Mustafa Esen, Kuşadası ile Sisam arasında kıyı ticaretinin geliştirilmesi için görüşmelerde bulunacaklarını ve olumlu sonuç alacaklarını umduğunu söyledi. Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan da Kuşadası ile Sisam arasında her yönden ilişkilerin geliştirilmesinin iki taraf için de büyük önem taşıdığını belirterek, "Kuşadası ile Sisam adası arasındaki ilişkilerin gelişmesinden dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Geçen ay içerisinde Sisam heyetinin bir ziyareti olmuştu. Görüşmeler sırasında önemli mesafeler aldık. Biz de heyet olarak Sisam adasını ziyaret ediyoruz. Ayrıca, düzenleyeceğimiz festival ilişkilerin gelişmesinde önemli bir ayak olacak. Festivalin gerçekleşmesine Ticaret Odası olarak her türlü desteği veriyoruz. Bunun yanında, dostluğumuz gelişirken, aramızdaki ticaretin de gelişmesini hedefliyoruz ve Kuşadası ile Sisam arasındaki ticaretin gelişmesine büyük önem veriyoruz" dedi (MB-İK) 02.06.2008 23:31 TSİ