Tgc'den Yayın Yasağına Tepki

Tgc'den Yayın Yasağına Tepki

Hakkari'deki Terör Saldırısı ile İlgili Haberlere Getirilen Yayın Yasağına İlişkin Yazılı Bir Açıklama Yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (Tgc), "Yayın Durdurma Kararı, Tipik Bir Sansür Uygulamasıdır" İfadelerini Kullandı.

Tgc'den Yayın Yasağına Tepki

Hakkari'deki terör saldırısı ile ilgili haberlere getirilen yayın yasağına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), "Yayın durdurma kararı, tipik bir sansür uygulamasıdır" ifadelerini kullandı.

Yazılı açıklamada, "Başbakan tarafından görevlendirilen Devlet Bakanı'nca 3984 sayılı yasanın 25. maddesi gerekçe gösterilerek tebliğ edilen durdurma kararının tipik bir sansür uygulaması olduğu" savunuldu. Söz konusu maddenin, "Yürütmeye sadece 'milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde, yahut kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması kuvvetle ihtimal dahilindeyse' durdurma yetkisi tanıdığı" kaydedilen açıklamada, "Oysa uygulanması için RTÜK'e gönderilen başvuruda anılan koşullara hiç

değinilmemekte, RTÜK'ün yetkisinde bulunan yayın ilkelerinden söz edilmektedir. Durdurma kararının bu çelişkili ve muğlak içeriği nedeniyle bazı yayın kuruluşları, şehit cenazelerinin naklen yayınını bile durdurma zorunluluğu duymuşlardır. Getirilen sansürün, yabancı televizyonların Türkiye'yi de kapsayan yayınları karşısında bilgilenme hakkı yönünden etkisiz kalacağı da ortadadır. Yasaya aykırı olarak getirilen sansürün, başvurulduğu takdirde Danıştay'dan döneceğini düşünüyoruz" ifadeleri yer aldı.

(AS-AS-OK-Y)

Kaynak: İHA