'Terörizmin Hedeflerini Benimseyen Teröristtir'

'Terörizmin Hedeflerini Benimseyen Teröristtir'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Nereden gelirse gelsin terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir' dedi.

'Terörizmin Hedeflerini Benimseyen Teröristtir'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Nereden gelirse gelsin terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden eski Pakistan Başbakanı ve Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı Benazir Butto için Pakistan Büyükelçiliği'nde açılan taziye defterini imzaladı.

Başbakan Erdoğan, Büyükelçilik çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Teröre karşı ulusal anlamda olmaktan öte uluslararası anlamda bir mücadelenin devam etmesinin gereğini hep söylediklerini kaydeden Erdoğan, terörün dini, ırkı, milleti, vatanı yoktur. Nereden gelirse gelsin terörizmin içinde olan, terörizmin hedeflerini benimseyen herkes teröristtir. Buna karşı mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz" diye konuştu. Pakistan'ın Türkiye ile aynı değerleri paylaşan dost ve kardeş bir ülke olduğunu söyleyen Erdoğan, Pakistan'da böyle bir olayın gerçekleşmesine çok üzüldüğünü ifade etti.

Başbakan Erdoğan, Milli Güvenlik Kurulu toplantısında, Türk Ceza Kanunu'nun 221. maddenin değiştirilmesinin ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, maddenin üzerinde durulabileceğine yönelik görüşlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını kaydetti. Erdoğan, terörle mücadelede, çok daha kısa zamanda hangi şekilde nasıl başarılı olunabileceğini üzerine çalıştıklarını söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Kullanılabilecek ne kadar enstrüman varsa, bu enstrümanların hepsini kullanmaktır. Olayın sadece askeri, güvenlik boyutu yok. Olayın siyasi, diplomatik, sosyal, ekonomik boyutu var. Tüm bunların hepsini değerlendirmek suretiyle ülkemizin maalesef kaybedilmek istenen huzurunu, mutluluğunu bizler asla kaybettirmek istemiyoruz. Ona yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Onun için başta bizlere, bunun dışında tabii ki tüm halkımıza düşen görevler var. Güvenlik güçlerimiz, askeriyle polisiyle elinden geleni yapıyor. Bundan sonra da yapmaya devam edecek."

Erdoğan, medyaya da bu süreçte önemli görevler düştüğünü belirterek "Hangi haberi nerede nasıl kullanacağını da çok daha iyi değerlendirirse, inanıyorum ki bu süreçteki mücadelemiz çok daha başarılı olacaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Pakistan Büyükelçiliği'nde Butto için açılan taziye defterine de şunları yazdı:

"Pakistan eski Başbakanı ve Pakistan Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Benazir Butto'nun uğradığı hain saldırı sonucu yaklaşık 20 civarında Pakistan vatandaşı ile hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duydum. Bu hunharca terör saldırısının şiddetle kınıyorum. Kardeş Pakistan'ın bir yandan demokratikleşme sürecini işletirken diğer yandan terörizm ve aşırılığa karşı vermekte olduğu mücadeleyi takdir ediyoruz. Türkiye'nin kardeş Pakistan'ın terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğunu bir kez daha vurgulamak isterım. Bu vesile ile merhume Butto olmak üzere son terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm ailesine ve Pakistan halkına şahsım ve Milletim adına baş sağlı dilerim." (ANKA)

(HM/GB)

Kaynak: ANKA