TFF Başkan adayı Büyükekşi: Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven - Haberler
Haberi Paylaş

TFF Başkan adayı Büyükekşi: Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven

TFF Başkan adayı Büyükekşi: Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven

TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF) Başkan adayı Mehmet Büyükekşi, "Gördüm ki bir konuda hepimiz mutabıkız. Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven" dedi.

 - Güncelleme:

TÜRKİYE Futbol Federasyonu (TFF) Başkan adayı Mehmet Büyükekşi, "Gördüm ki bir konuda hepimiz mutabıkız. Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven" dedi.

TFF Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurulu'nda konuşan TFF başkan adayı Mehmet Büyükekşi, Türk futbolunda en önemli şeyin güven olduğunu söyleyerek, "Gördüm ki bir konuda hepimiz mutabıkız. Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven. Rahmetli Hasan Doğan'ın yol arkadaşıydım, bu konuda hepimize önemli bir miras bıraktı. Size söz veriyorum, bu mirası en iyi şekilde temsil edeceğim. Ben bu yola güven, istikrar ve adalet prensibiyle çıkıyorum. Ortak arzumuz için hepinizi samimi desteğini talep ediyorum. Başarıya giden yolda böylece daha kısa sürede hedefe ulaşırız" dedi.

'SEYİRCİMİZİ MUTLAKA STATLARA KAZANDIRMAMIZ GEREKİYOR'

Büyükekşi, herkesin ana sorunlarının ne olduğunu bildiğini söyleyerek, "Sadece yayın ihalesiyle ilgili iki cümle söyleyeceğim. Bu sene Süper Lig yayın ihalesinde bir uzatma yoluna gitmek zorunda kaldık. Farklı bir formül için zamanımız maalesef yok. 1 sene sonrası için şimdiden hemen çalışmalara başlamak zorundayız. Bu defa bunu son dakikaya bırakmadan, daha hızlı çalışarak farklı çözümler üretmek için yola çıkacağız" diye konuştu.

Büyükekşi, yeni çıkan spor kanununa da vurgu yaparak, "Kanun çıktı, yönetmelikler çıkmadı. Yönetmeliklerin çıkması konusunun da takipçisi olacağız. Kulüplerle istişare içinde olacağız. Denetim mekanizmalarını güçlendirip şeffaf bir hale geleceğiz. Temel görevlerine odaklanan bir federasyon yapısına ulaşacağız. Mevzuatla ilgili güncellenmesine inandığım pek çok konu var. Birisi deplasman yasağı. Şüphesiz bazı önlemler alma konusunda ortak noktadayız. Seyircilerimizi mutlaka tekrar statlara kazandırmamız gerekiyor. Bu yasağın kalkmasını çok fazla önemsiyoruz. Bilet fiyatlarındaki KDV'nin de yüzde 8 olması için görüşmeler yapacağız. Temsilcilik ve gözlemcilik yapısıyla ilgili de kulüplerden gelen talepler konusunda önemli farklılıklar yapacağız. Korsan yayın da hem kulüpler hem de naklen yayın yapanlar için önemli bir gündem maddesi. Görev yapan komitelerin aktifleşmesi için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, kulüpleri borç sarmalındaki mali yapıdan kurtarmayı istediklerini belirterek, "Bazı tedbirler almamız gerekiyor. Yayın ihalesi gelirlerinden hepimiz şikayetçiyiz ama bu ürünün değerini artırmak elimizde. Süper Lig'in değerini artıramazsak dış pazarda da karlı bir ürün oluşturamayacağız. ABD'den sonra 140 ülkeyle en fazla dizi film satan ikinci ülkeyiz. Neden maçlarımızı da satmayalım? Bunun için de çalışacağız" dedi.

'ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATMAMIZ GEREKİYOR'

Mehmet Büyükekşi, 'hakem performansı yapay zeka modelleri, yetenek geliştirmek ve Rezerv Lig'in hayata geçirilmesi' projeleri hakkında ise şunları söyledi:

"Hakem olunca güven daha çok önem kazanıyor. Çok ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Hem mevcut hakemlerin gelişimi hem de yeni hakem gelişimi konusunda akademik çalışmalarımız olacak. Hakemlerin değil, futbolun kalitesinin konuşulduğu bir futbol camiası arzu ediyoruz. Hakem performansları bu yapay zeka üzerinden gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Fikstürlerin belirlenmesi ve sevkler konusunda da Kulüpler Birliği tarafından da görevlendirilen bir kişinin olacağı Lig Koordinasyon Kurulu'nu oluşturmayı planlıyoruz. Altyapıya da bilinçli şekilde yönelmemiz gerekiyor. Rezerv Lig taleplerine karşı olumluyum. Amacımız 2022-2023 sezonunda Rezerv Ligi hayata geçirmek. Bunun için hızlıca çalışmalar başlayacağız."

'İKİ KADIN YÖNETİCİYLE YOLA ÇIKIYORUZ'

TFF Başkan Adayı Büyükekşi, futbolun marka değerinin artması gerektiğinin altını çizerek, "Bu konu o kadar önemli ki; yayın ihalesini geliri, küresel futbol ekonomisinde Türkiye'nin alacağı pay, dünyanın en iyi oyuncularının ligimize gelmesi, sponsorluk gelirlerinin artması, seyircinin ilgisinin artması buna bağlı. Bu yüzden bu konuya klasik değil, yepyeni bir bakış açısıyla bakacağız. TFF bundan böyle tüm paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır. Bunu başarabilmek için de ilklere imza atıyoruz. TFF'de bugüne kadar kadın yönetim kurulu üyesi olmamış, biz 2 kadın yöneticiyle yola çıkıyoruz" dedi.

Büyükekşi son olarak teşekkürde bulunarak, "Gün, futbolu hak ettiği değerlere kavuşturma ve emek verme günü. Özellikle bana çok büyük bir destek verdiniz. Siz, beni güvenerek bu kürsüye çıkardınız, ben de size çok güveniyorum. Yapacak çok iş var. Biz olarak yapacağız. Marka değeri yüceltebilmek için birlikte çalışmalıyız" diye konuştu.


Demirören Haber Ajansı / Şifanur Sansar - Spor

Spor Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title