Haberler

G.Saray maçının görüntülerine müdahale ettiğini kabul eden Lale Orta, nedenini anlattı

Güncelleme:

Galatasaray-Kasımpaşa maçının özetine görüntü eklettirdiği iddia edilen MHK Başkanı Lale Orta, hakkındaki iddialara cevap verdi. Orta, "Donk-Zaniolo pozisyonunda sorun şuydu; pozisyonu seyrettiğimde kramponun tendona bastığı ve net bir kırmızı olması gerektiği söylendi. Hakemlerimden böyle bir şeyin olmadığını çünkü ayağa temas olmadığını öğrendim. Gösterilen görüntüde basılmış gibi yorumlanıyordu. Başka açıdan bir görüntü olduğu için gerçek olanın kamuoyu tarafından bilinmesini istedim" dedi.

MHK Başkanı Lale Orta'nın eskiden çalıştığı yayıncı kuruluşta yer alan Trio programındaki yorumculara müdahale ettiği ve VAR odasından aldığı görüntüyü maç özetine koydurduğu iddia edildi. Galatasaray- Kasımpaşa maçında Donk'un Zaniolo'ya müdahalesi için programda kırmızı kart yorumlarının yapılmasına sinirlenen Orta'nın bir kanal yetkilisini arayarak düzeltme yapılmasını istediği öne sürüldü.

CANLI YAYINA KATILIP AÇIKLADI

MHK Başkanı Lale Orta, TRT Spor'a bağlanıp hakkındaki iddialara cevap verdi. Orta, asla manipülasyon yapma amacının olmadığını ifade etti.

İşte Lale Orta'nın açıklamaları:

"Öncelikle ben kamuoyunu bu kadar meşgul ettiğim için özür diliyorum. Gündemin en önüne oturmak hiç istemedim.

"KİMSEYE BASKI YAPMADIM"

Hiçbir şekilde, hiç kimseye ben kimseye baskı yapmadım. Yapımda yok bu zaten. İletişimden yanayım, neden böyle bir konu ortaya çıktı bilmiyorum.

"AYAĞA TEMAS OLMADIĞINI ÖĞRENDİM"

Donk pozisyonunda sorun şuydu; pozisyonu seyrettiğimde kramponun tendona bastığı ve net bir kırmızı olması gerektiği söylendi. Hakemlerimden böyle bir şeyin olmadığını çünkü ayağa temas olmadığını öğrendim. Gösterilen görüntüde basılmış gibi yorumlanıyordu. Başka açıdan bir görüntü olduğu için gerçek olanın kamuoyu tarafından bilinmesini istedim.

"MANİPÜLASYON YAPMADIM"

Ne Galatasaray'a ne de Kasımpaşa'ya manipülasyon yaptığımı kabul etmiyorum. Ben gösterilmeyen pozisyonu, göstermek istedim. Bir programa baskı yapmadım. Bana yakışmaz. Herkes için adalet istiyorum.

"KAMUOYU İLE PAYLAŞILMASINI İSTEDİM"

Uzak bir görüntüden kırmızı kart olması gerektiği yorumlanıyordu. Başka bir açıdan görüntü fark edince, bunun kamuoyu ile paylaşılmasını ve herkes tarafından gerçeğin bilinmesini istedim. Hiçbir kulübe manipülasyonum olamaz.

"BÖYLE BİR ŞEYİ FARK ETTİM"

Böyle bir şeyin farklı bir görüntüsünü fark ettiğimde gerçeğin bilinmesini istedim. Bir pozisyonun eklenmesini gösterilmeyen bir pozisyonun eklenmesini istemek nasıl bir manipülasyon olabilir?

"ADALET İÇİN YEMİN ETTİM"

Ben adalet için yemin ettim ve bunun her zaman arkasında olmak zorundayım. Kimseye ne yakınız ne uzağız.

"BAŞKAN OLARAK YETKİM VAR"

VAR'dan istediğim pozisyonlara istediğim gibi bakarım. Tendona basıldığı söyleniyorsa ve bunu gösteren bir görüntü varsa bu kullanılmalı. Görüntü sızdırma diye bir şey yok. Ben gizli bir şey almıyorum ki.

"BÜTÜN GÖRÜNTÜLER BENİM KULLANIMIMDA"

Bütün görüntüler her yerde benim kullanımımda. MHK Başkanı'nın bir pozisyona nereden ulaştığının önemi yoktur. Bunu isteme ve alma hakkım var. Bir engel yok. İstediğim pozisyonu her yerden isteyip telefonuma getirtme hakkım var.

"HAK EDEN ŞAMPİYON OLSUN"

Hakemlik kurumumuzun huzur ve güven ortamına ihtiyacı olduğunu söylemiştim. Bu yıl hak edenin şampiyon olacağı ve hakemlerin etkisinin olmayacağı başarılı bir performansla bitmesini diliyorum.

"ALGORİTMADA YENİLİKLER YAPTIK"

Algoritma devam ediyor. Hakem atamalarına yenilik getirdik. Bu, Avrupa'da da bizden başlayan bir uygulama. Birçok kriter ekledik. Belli hafta ceza alan hakemler bir alt klasmandan başlayacak. Atamalarda hakemlerin aldığı puanlar, sınavlardaki başarıları hepsi değerlendiriliyor.

"HAKEMLERİMİZ BİRKAÇ MAÇ DIŞINDA BAŞARILIYDI"

Yeni yönetimle beraber seçildikten sonra da federasyona ve hakemlere hizmet etmek istiyorum ve ben inanıyorum ki hakemlerimiz, son 3 haftada birkaç maç dışında çok başarılıydı.

"YAYINCI KURULUŞTAN GELEN GÖRÜNTÜ ZATEN BUNLAR"

Bütün hakemlerimizi takip ediyoruz, maç izleme ekibimiz var ve önemli pozisyonları kesip gönderiyor ve hepsi analiz ediliyor. Zaten beIN Sports'tan gelen görüntüler. Ben her hafta bütün önemli pozisyonları inceleyip gözlemci raporlarına da bakarak değerlendiriyorum.

"YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEM GELECEKTİR"

Yarı otomatik ofsayt sistemi mutlaka Türkiye'ye gelecektir. O sistemin gerekliliği olan teknolojik sisteme geçilecektir.

"ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ OLAY"

Avrupa'da olduğum seminerde hakem otoriteleri beni tebrik etti, Merkez Hakem Kurulu'nda ilk kez birisi görev alıyor ve bu ülkemiz için önemli bir olay.

"TEK KADIN BAŞKAN OLARAK HERKES ALKIŞLADI"

Bu konuyu duyduğum zaman Bükreş'teydim. UEFA'nın Merkez Hakem Kurulu Başkanları semineri vardı. Hatta UEFA'nın Hakem Kurulu Başkanı, katılan bütün ülkelerin MHK Başkanlarına benden övgüyle söz etti ve Avrupa'nın tek kadın MHK Başkanı dedi. Tüm herkes alkışladı.

"BAŞARILI OLMAK ZORUNDAYIM"

Güçlü ve başarılı olmak zorundayım, başarı olmak için de elimden geleni yapacağım. Adaleti ve şeffaflığı getirmek istiyoruz.

"ÇOK ZOR BİR DURUMDA GELDİM"

Çok zor bir görevdeyim ve çok zor bir zamanda geldim ama başarılı olmak için tüm ekibimle beraber çok çalışıyoruz. Kafalarda soru işareti bırakmak istemiyoruz, çok netiz."

Kaynak: Haberler.com / Spor

Galatasaray Kasımpaşa Lale Orta Saray Spor Haberler

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

Kızıldeniz'in ortasında dehşet! Husiler, dev Yunan gemisini saniyeler içerisinde batırdı

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

CHP ile Yılmaz Özdil arasındaki gerilim tırmanıyor: Mahalle kabadayısı gibi efeleniyorsun, haddini bil

Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

500

Yorumlar (17)

Zeki Anti:

Rezilliğine bir de açıklama uydurmuş. Sanki ona baskı yapılmış gibi bir de anlatıyor pişkin pişkin. O baskıyı da koç yapmıştır zaten.

68
28
yanıtYanıtla
no government:

çirkefliğiniz arşı aştı artık durulun yeter.

yanıt7
yanıt17
Serkan süper olmuş:

Salla utanmaz, utanmadan birde örtbas ediyor. Derhal defol git

71
21
yanıtYanıtla
Mutlu Mesut:

Anlamadığım başka bir maçın görüntüsünü mü ekletmiş? Aynı maç aynı pozisyonun VAR görüntüsünü ekletmiş. Herşey ortaya çıkıp kırmızılık bir durum olmadığı için ya da avrupanın tek kadın başkanı olduğu için mi bu linç

27
64
yanıtYanıtla
pusatalfa:

Orta başkan siz ortada durmanız ve adil olmanız gerekir. Her takımın pozisyonunu bu şekilde inceliyor musunuz. o zaman orta hakeme ne gerek var siz kafanıza göre yazın çizin .

62
19
yanıtYanıtla
ekrem celebi :

cok haklısın.umarım kirli eller turk futbolundan temızlenır..

47
22
yanıtYanıtla
Türkmen Beyi:

MHK başkanı görevinden istifa etmezse bu yıl ve gelecek yılda hakem kararlarını tartışarak geçireceğiz. Kimsenin ağzının tadı kalmayacak böyle tarafgir yöneticiler yüzünden.

33
11
yanıtYanıtla
Yorumcu Davut :

işine gelmeyen görüntünün yayınlanmasına bile engel ol sonra adalet diye nutuk at..

27
5
yanıtYanıtla
Osman F:

Kadın doğru söylüyor ne var bunda

7
18
yanıtYanıtla
Ali Hamza:

Fener Alanya maçındaki kırmızı kart pozisyonuna da müdahale etsene sevgili hemşerim. Bizi ona ikna et.

18
6
yanıtYanıtla
Tüm 17 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title