Son dakika: Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi

Son dakika: Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Son dakika: Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,81'den yüzde 14,46'ya, yıl sonu dolar beklentisi ise 8,71'den 8,95'e çıktı.

Merkez Bankası reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 57 katılımcıyla gerçekleştirdiği "2021 yılı Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi"nin sonuçlarını yayımladı. Buna göre yıl sonu dolar tahmini 8,95 TL, yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 14,46'ya yükseldi. Bir önceki anket döneminde yıl sonu dolar beklentisi 8,71 TL iken, enflasyon beklentisi ise yüzde 13,81'di.

ENFLASYON BEKLENTİSİ

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 13,81 iken bu anket döneminde yüzde 14,46'ya yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde yüzde 11,81'den yüzde 12,12'ye, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 9,99'dan yüzde 10,16'ya çıktı.

DOLAR BEKLENTİSİ

Cari yıl sonu dolar beklentisi bir önceki anket döneminde 8,71 TL iken, bu anket döneminde 8,95 TL'ye yükseldi. 12 ay sonrası dolar beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,95 TL iken bu anket döneminde 9,23 TL'ye çıktı.

BÜYÜME BEKLENTİSİ

GSYH 2021 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,3 iken bu anket döneminde yüzde 4,9 oldu. 2022 büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 4,1 iken, bu anket döneminde yüzde 4 olarak revize edildi.

Son dakika: Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi
Haber Yorumları (7)
SERDAR TURGUT : Dolar düşüyorsa bilin ki biri voleyi vuracak yine. Dolar fırlayacak ben dolar almaya gidiyorum. Yoksa Demirören hepsini gasp edecek doğan medyaya çöktüğü gibi.
EMRAH TOSUNOGLU: Ben burda 2 ay önce yazdığım yorumda belirtmiştim açıklanan bu yıl sonu dolar ve enflasyon tahmini açıklandıgında bu rakamların tamamen kurmaca ve birilerinin verdigi talimatlarla açıklanan rakamlar oldugunu şimdi gene aynısını diyorum ve gerçek yıl sonu dolar tahminimi 9.20 kruş olarak söylüyorum çünkü ülke hiç bi şekilde hiç bir konuda yönetilmiyor türkparası pul oldu ve yönetilemeyen ekonomisi batık devletin kasasının boşaltıldıgı ülkelerde kur ve enflasyon sürekli yükselir
EMRAH TOSUNOGLU: Ben iki ay önce merkez bankası yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini açıkladıgında bu tahminler gerçek dışı birilerinin verdigi talimatlarla açıklanan rakamlar dedigimde ve kendi yıl sonu dolar tahminimi 9.20 kruş olarak açıkladıgımda enflasyona hiç söz bile etmedim zaten hergün arttığı için birileri bana yorumuma cevap yazarak sen atıyorsun yalancısın temsil ettiğin zihniyette yalancı diye cevap yazmıştı geldigimiz noktada dolarında ülkeninde insanlarında durumu ortada
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title