Şirketin İçine Sızdı, İşçilerin Korkunç Çalışma Koşullarını Ortaya Çıkardı

Gizlice Amazon'un İngiltere'deki deposuna giren bir yazar, çalışanların kendilerine konulan hedefleri kaçırmamak için tuvalete gitmek yerine ihtiyaçlarını şişelere giderdiklerini ortaya çıkardı.

Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos'un teknoloji devi Amazon, yeniden şirket kültürü nedeniyle eleştirilerin odağında. Öyle ki, çalışanlar korkudan tuvalete gidemiyor, hastalandıklarında sert bir şekilde cezalandırılıyor.

TUVALETLERİNİ PLASTİK ŞİŞELERE YAPIYORLAR

Amazon'un İngiltere'nin Staffordshire şehrinde bulunan deposuna çalışan gibi giren yazar James Bloodworth, şirketin ürün paketleme ve gönderim işlerini üstlenen çalışanların inanılmaz şartlarda çalıştıklarını ortaya çıkardı. Bloodworth'ün ortaya çıkardıkları arasında, tesisteki tuvaletlerin sayısının azlığı nedeniyle çalışanların tuvaletlerini şişelere giderdikleri de yer alıyor.

İngiliz The Sun Gazetesi'ne konuşan Bloodworth, "Üst katta çalışanlar tuvalete gitmek için dört kat merdiven inmek zorunda kalıyor. "Boş geçirdikleri" zaman yüzünden cezalandırılmaktan ve işlerini kaybetmekten korkan insanlar tuvaletlerini şişelere yapıyordu." dedi.

YAVAŞ KALANA UYARI PUANI VERİLİYOR

Amazon'un depo çalışanlarının ürünleri ne kadar hızlı seçip paketlediğini takip ettiği ve çok sıkı zamanlanmış molalar ile hedefler belirlediği biliniyordu. Şirket, uzun molalar veren veya hedeflerini tutturamayan çalışanlarına uyarı puanları veriyor.

"TUVALETE GİTMEMEK İÇİN SU İÇMİYORUM"

İngiltere'deki 241 Amazon depo çalışanıyla gerçekleştirilen ve sonuçları hafta başında yayınlanan bir başka anket çalışması ise çalışanların dörtte üçünün zaman kısıtlamaları nedeniyle tuvalete gitmeye çekindiklerini ortaya çıkardı. Çalışmada ismi açıklanmayan bir Amazon çalışanının şu sözlerine dikkat çekildi: "Hedeflerimiz inanılmaz şekilde artırıldı. Tuvalete gitmeye zamanım olmadığı için su içmiyorum."

Bir diğer çalışan ise "Hedefler her yıl artıyor. Dört tane ayağım olmadığı için performansımı yüzde 100 artıramıyorum. Molalarımızda tuvalete koşarak gidiyoruz. Saatte 120 ürün paketlemek korkunç şekilde ağır bir iş."

HAMİLELERE BİR TAVİZ YOK

Bir diğer kadın çalışan ise hamileyken hastalandığında şirketin kendisine formel uyarıda bulunduğunu söyledi: "Çok kötü hissetmeme rağmen işe gittim ve iki saatin sonunda artık takatim kalmadı. Müdürüme hasta olduğumu söyledim ve doktora gittim. Doktor raporu getirmeme rağmen resmi bir uyarı aldım."

Amazon ise geçmişte olduğu gibi bu iddiaları reddetti ve ankete katılanların Amazon çalışanı olduklarından şüphe duyduklarını belirtti.

(Habertürk)

YORUMLAR (44)

  • OZİ:
    ORDA ÇALIŞMAYA GEREK YOKKİ BİZ DE AYNI ŞARTLARDA ÇALIŞIYORUZ RESMEN WC GİDEMİYORUZ OLAY OLUYOR SÜREKLİ MOBBİNG VS VS
  • LLL:
    Kesinlikle dogru! Warehouse da calistiriyorlar klima yok yazin cok sicak kisinda cok soguk oluyor. Christmas zamani cok fazla calistiriyorlar. Legal kolelikten baska birsey degil. Jeff Bezos ta Mars a gitmek icin yatirim yapiyor.
  • NOCAPİTAL:
    Kapitalist sistemin bir örneği. . Türkiye''de a101 şok bim ve diğer yerek market zincileri için de aynı durum geçerli. Şok markette çalışan dostum var sabah 8 akşam 8 kaç saat ? 12 saat ! Peki bunu devket görmüyor mu ? Görüyor ama görmemezlikten geliyor. Neden? Çünkü görüpte engellerse hükümetin koltuğu sallanacak. İşveren marketlerini kapatacak İnsanlar ucuz ürün alamayınca ceindeki para da diğer ürünlere yetmeyecek. Sonuç olarak insanlar isyan edip yine hükümeti devirecek.
Tüm 44 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.