Sermaye kaybı olan veya borca batık şirketler için kolaylık sağlanacak

Sermaye kaybı olan veya borca batık şirketler için kolaylık sağlanacak

26.12.2020 14:23 | Son Güncelleme: 26.12.2020 15:23

Sermaye kaybı yaşayan veya borca batık durumda olan şirketlerin bu durumdan kurtulabilmelerine yönelik düzenlemeye gidildi. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile şirketlerin borç batağından kurtulabilmeleri mümkün hale geldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununun 376'ncı Maddesinin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Değişiklikle sermaye kaybı yaşayan veya borca batık durumda olan şirketlerce uyulacak usul ve esaslar ile alınabilecek tedbirlere ilişkin mevzuatta düzenleme yapıldı. Buna göre, öncelikle sermaye kaybı veya borca batık olma durumlarına ilişkin uygulamada ortaya çıkan tereddütlerin giderilmesi amacıyla hesaplamalar hakkında ilave düzenlemeler yürürlüğe koyuldu.

ŞİRKETLER BORÇ BATAĞINDAN KURTULABİLECEK

Buna ilave olarak, kapsam dahilinde bulunan şirketlerin eş zamanlı olarak sermaye artırımı ve azaltımı yapılması suretiyle daha az kaynak ile sermaye kaybı veya borca batık olma durumundan kurtulabilmeleri mümkün hale geldi.

Ayrıca şirketlerin salgın döneminde karşılaştıkları problemler göz önünde bulundurularak, gerçeklememiş yabancı para yükümlülüklerinden kaynaklanan kur farklarının hesaplamalarda dikkate alınmamasına ilişkin istisnanın kapsamı genişletildi.

GİDERLERİN YARISI HESAPLAMALARDA DİKKATE ALINMAYACAK

Söz konusu kur farkı zararlarına ilave olarak, 2020 ve 2021 yıllarında tahakkuk eden kiralamalardan kaynaklanan giderler, amortismanlar ve personel giderlerinin toplamının yarısının 2023 yılına kadar yapılacak hesaplamalarda dikkate alınmaması imkanı sağlandı.

Sermaye kaybı olan veya borca batık şirketler için kolaylık sağlanacak

Kaynak: Anadolu Ajansı / Göksel Yıldırım

Haber Yorumları (6)
ADIĞE: emekliye kuru ekmek askıda. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
YAŞAR: hesap kolay fitre 1 kişi 28 tl. 4 kişilik aile günlük =112 tl. 30 gün ise 112x30=3, 360 tl yani 4 kişilik bir ailenin diyanet fitre hesaba göre aylık 3250 tl asgari ücret olması lazım. net hesap. . fakat ülkemle gurur duyuyorum her inişin bir çıkışı vardır. 3-5 seneye asgari ücret 5-6 bin, benzin 2 tl dıfır oto 50 bin ler olur. bor. altın doğalgaz otomobil vb derken tütkiye dünyaya kafa tutan ülke olacak inşaallah
ADINIZ: kendi yandaş şirketleri için çıkmıştır sana bana havagazı
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title