Sanayici Çin'den Ve Bürokrasi'den Dertli - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Sanayici Çin'den Ve Bürokrasi'den Dertli

Sanayici Çin'den Ve Bürokrasi'den Dertli
ANKA - Haberler | Ekonomi

İstanbul Sanayii Forumu'na Katılan Onbeş İş Kolu Temsilcisi, Sektörlerinin Yaşadığı Sorunları Ve Çözüm Önerilerini Dile Getirdi.

İstanbul Sanayii Forumu'na katılan sanayiciler, Uzakdoğu ve özellikle Çin'den gelen ucuz ürünler, hammadde ithalatı ve bürokratik engeller olarak dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen İstanbul Sanayii Forumu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile İstanbul Cevahir Otel'de yapıldı. Forum çerçevesinde biraraya gelen onbeş iş kolu temsilcisi sektörlerinin yaşadıkları soruları ve çözüm önerilerini bir sunumla özetledi.

Plastik ve kauçuk ürünleri sektörü adına söz alan İsmail Selçuk Atasoy, plastik sektörünün halen hammade ihtiyacının yüzde 80'ini ithalatla karşıladığına dikkat çekerek, PETKİM'in özelleştirilmesinde yeni plastik hammadde üretimine yönelik yatırım taahhüdünün ön planda tutulması ve yeni petro kimya tesislerinin kurulması gerektiğini belirtti.

Atasoy, AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan, "Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği"nin AB'den daha ağır yaptırımlar içerdiğine dikkat çekerek, gerekli bilinç ve altyapı oluşmadan ambalaj atıklarını toplama sorumluluğunun sadece ambalajı üreten ve kullanan sanayiiciye verildiğini kaydetti.

KİMYA SANAYİİNE YATIRIM YETERSİZ

Boya, kimya ve petrol ürünleri sektörü adına konuşan Refik Sait Önür, Türkiye'de kimya sanayi yatırımlarının yıllık 200 milyon doların altında seyrettiğini, kimyasal madde üretiminin ise yıllık 10 milyar dolar olduğunu açıkladı. Üretimi "kısır" sözleriyle niteleyen Önür, sorunun aşılması için öncelikle "kemikleşmiş bürokratik işlemlerin" kaldırılması gerektiğine işaret etti.

ELEKTRİK DE KADEMELİ FİYATLANDIRMA YAPILSIN

Elektrik ve elektronik sanayii sektörü adına konuşan Mehmet Göksel, elektrik enerjisinin ucuz ve verimli kullanımı için günlük saatlere göre kademeli fiyatlandırma yönteminin hayata geçirilmesi gerektiğini açıkladı. Göksel, ses ve görüntü cihazlarından alınan TRT Bandrol bedelinin yüzde 10'dan yüzde 16'ya yükseltilmesini eleştirdi.

SEKA'YA BAĞLI İŞLETMELER ÜRETİME DEVAM EDEMEDİ

Orman ürünleri, kağıt ve matbaa sanayi sektörü adına konuşan Nuri Gönenoğlu, kamuya ait matbaaların özelleştirme kapsamına alınması gerektiğini savundu. Türkiye'nin selüloz konusunda net ithalatçı konumda bulunduğuna işaret eden Gönenoğlu, özelleştirilen SEKA'ya bağlı işletmelerin üretimlerine devam edemediğini hatırlattı.

Metal eşya sanayii sektörü adına konuşan Bekir Yelken, sektöre yönelik meslek okulları açılmasını istedi.

Gıda ürünleri sektörü adına konuşan Dr. Mehmet Çetin Duruk, tarım işletmelerinin dünya ortalamasının çok üzerinde tarımsal girdilerle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Duruk, gıda ile ilgili tüm bürokratik işlemlerin yetkili tek bir resmi kuruluş tarafından koordine edilmesi gerektiğini belirtti.

İLAÇ İTHALATINDA PATLAMA VAR

İlaç sanayii sektörü adına konuşan Umur Südekan, ruhsatlandırmada 2005'in ikinci yarısından itibaren başlayan yavaşlamanın sürdüğünü, geri ödemelerde sorunlar yaşandığını belirtti. İlaç ithalatında patlama yaşandığını kaydeden Südekan, son altı yılda ilaç pazarında yerli üretimin miktar olarak yüzde 75, parasal olarak yüzde 131, ithal ilaçların ise miktar olarak yüzde 161 değer olarak yüzde 409 oranında arttığını açıkladı.

Deri sektörü adına konuşan Bilal Alkoç, Uzakdoğu'dan yapılan ithalatın haksız rekabete sebep olduğunu ifade etti. Alkoç, özellikle ayakkabı ve diğer ithal deri ürünlerde referans fiyat dikkate alınarak maktu vergi uygulanmasının rekabette eşitlik yaratacağının altını çizdi.

Kara taşıtları ve yan sanayii sektörü adına konuşan Ahmet Bayraktar, Türk otomotiv sanayiinin büyümesini sürdürebilmesi içn pazar ve teknolojiye uygun yatırımların aksatmadan hayata geçirilmesini istedi.

Ana metal sanayii sektörü adına konuşan Ayşegül Çapan, kayıt dışı mallar ve yüksek KDV'nin sebep olduğu kayıp kaçaktan doğan rekabetin sektörlerinin en önemli sorunu olduğunu belirtti.

Deniz taşıtları sanayii sektörü adına konuşan Erkan Selah da, Türkiye'nin Avrupa gemi inşa sanayinde çok önemli bir yere sahip olduğunu, ihracat başarısının sürdürülmesinin ise ekonomik istikrar ortamından geçtiğini açıkladı. Selah, İŞKUR öncülüğünde yeni kurulan tersaneler çevresindeki bölgelerde 4 ila 6 ay süreli olarak işsizlere eğitim verilmesinin sağlanmasını istedi.

Konfeksiyon ve hazır giyim sektörü adına konuşan Ali Ulvi Orhan, Çin ve Uzakdoğu'dan gelen standarta aykırı ve kalitesiz mamülleri eleştirdi. Orhan, Doğu illerinde ihtisas gümrüklerinin yaygınlaştırılmasının soruna çözüm olacağının kaydetti.

Tekstil sektörü adına konuşan Mustafa Damar da 2005'te tekstil ve giyim ihracatının 18.7 milyar dolarla toplam ihracatın yüzde 25.5'ünü oluşturduğunu hatırlatarak, istihdam üzerindeki maliyetlerin yüksekliğinin, enerji maliyetlerinin pahalılığının, tekstil sanayicisinin koşullarını zorlaştırdığını sözlerine ekledi.

ANKA - Ekonomi Haberleri

, Haber

title