"PKK Gündem Maddesi Olmamalı"

"PKK Gündem Maddesi Olmamalı"

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ile Irak Arasındaki İlişkilerde Terör Örgütü PKK'nın Gündem Maddesi Olmaktan Hızla Düşmesini Arzu Ettiklerini Söyledi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde terör örgütü PKK'nın gündem maddesi olmaktan hızla düşmesini arzu ettiklerini söyledi.

TRT'de yayınlanan bir programda Türk dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Babacan, Irak'taki tüm grupların temsil edildiği bir hükümet yapısının bu ülke için önemli olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin tüm gruplarla diyaloğu olduğunu, bu çerçevede Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimle de son aylarda diyaloğun başladığını kaydetti.

Yerel yönetimin, terör örgütü PKK konusundaki söylemlerinde ve filiyatında önemli bazı gelişmeler olması üzerine diyalog kararı aldıklarını anlatan Babacan, bu diyalog yoluyla terör örgütüne karşı mücadelede daha fazla neler yapılabilir istişaresinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimin, terör örgütü konusunda ortaya koyduklarının yeterli bulunup bulunmadığına ilişkin soru üzerine de Babacan, "Eskiye göre bir miktar olumlu gelişme söz konusu. Ancak yeterli bir noktada mıyız? Bunun cevabı maalesef hayır" dedi.

Daha somut tedbirler alınması ve daha dikkatli bir dil kullanılması gerektiğine işaret eden Babacan, bölgesel yönetimle terör örgütüne karşı ortak operasyonun gündeme gelip gelmeyeceğine yönelik soru üzerine de "Burada hiçbir ihtimali göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

-BU AY İÇİNDE ABD'YE GİDECEK-

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği konusundaki soru üzerine ise Babacan, Güvenlik Konseyinde boşalacak olan iki koltuk için Türkiye de dahil üç aday bulunduğunu söyledi. Babacan, şu ana kadar aldıkları desteklere bakıldığında Türkiye'nin şansının yüksek olduğunu bildirdi. "Sanki bu iş bitti diyebilecek noktadayız ancak hangi seçim olursa olsun seçimler son dakikaya kadar yön değiştirebilir" diyen Babacan, hangi ülkenin kime oy verdiğinin hiçbir zaman bilinemediğini belirtti.

Babacan, bu ay içinde New York'u ziyaret edeceğini ve ülkelerin BM daimi temsilcileri ve delegelerle bir araya geleceğini, Eylül ayında yapılacak BM Genel Kurulunda da temaslarda bulunacağını bildirdi.